W lipcu 2017 r. przyjęto dokument pn. „Polityka Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego”, który wskazuje, jakie działania powinny zostać podjęte, aby zwiększyć poziom wykorzystania formuły PPP przez podmioty publiczne.
Polityka Rady Ministrów zakładała również konieczność wprowadzenia niezbędnych zmian prawnych przyjaznych dla rozwoju PPP. W efekcie 19 września ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowe przepisy wprowadziły szereg zmian mających usprawnić realizowanie inwestycji w tej formule, również w sektorze wod-kan. Tematyka finansowania przedsiębiorstw i zarządzania w branży wod-kan zostanie poruszona podczas tegorocznego Envicon Water, który odbędzie się w dniach 17-18 kwietnia w Warszawie.
Trzy umowy PPP w sektorze wod-kan w 2018 r.
Jak wynika z analizy rynku PPP za okres od 2009 r. do 2018 r., sektor wod-kan znajduje się na czwartej pozycji w zestawieniu poszczególnych sektorów pod względem największej liczby wszczętych postępowań PPP. Biorąc pod uwagę dane gromadzone i publikowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wskazać można, że w 2016 r. podpisano jedną umowę o PPP w sektorze wod-kan, w 2017 r. nie podpisano żadnej umowy a w 2018 r. podpisano trzy umowy o PPP w tej branży.
Jedną z gmin, która w ostatnim czasie zdecydowała się na realizację zadań z sektora wod-kan w formule PPP jest gmina Ozorków (gm. wiejska, woj. łódzkie). Zadaniem partnera prywatnego w ramach projektu jest świadczenie usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie gminy Ozorków oraz obsługa urządzeń wodociągowych zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Kolejną gminą, która skorzystała z formuły PPP, jest gmina Lichnowy (gm. wiejska, woj. pomorskie), która powierzyła partnerowi prywatnemu wykonywanie usług w zakresie eksploatacji kanalizacji sanitarnej na terenie gminy. Ostatnią gminą, która w 2018 r. podpisała umowę o PPP jest gm. Kiszkowo, gdzie w tej formule będzie realizowana koncesja na świadczenia usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.
Planowane projekty
Warto również zwrócić uwagę na zamierzenia inwestycyjne sygnalizowane przez gminy. Jak wynika z danych znajdujących się w Bazie PPP Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, w sektorze wod-kan sygnalizuje się pięć zamierzeń inwestycyjnych, co zapewnia siódmą pozycję sektorowi wod-kan wśród wszystkich 15 sektorów.
Formułę PPP zamierza wykorzystać m.in. gm Chocianów (gm. miejsko-wiejska, woj. dolnośląskie), która planuje przeprowadzenie w ramach PPP przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie sieci kanalizacyjnej. W gminie Dukla (gm. miejsko-wiejska, woj. podkarpackie) w formule PPP powstać ma natomiast oczyszczalnia ścieków, która docelowo obsługiwać będzie około 12 tys. mieszkańców gminy. W gminie Borki, w miejscowości Wola Osowińska (gm. wiejska, woj. lubelskie) partner prywatny miałby wybudować kanalizację sanitarną wraz z komunalną oczyszczalnią ścieków.
Więcej na temat PPP w sektorze wod-kan można przeczytać w artykule Tomasza Korczyńskiego i Pauliny Sobczyk w kwietniowym wydaniu miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”.
Komentarze (0)