Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Czy przedsiębiorstwa wod-kan korzystają z formuły PPP?

Czy przedsiębiorstwa wod-kan korzystają z formuły PPP?
mat
23.04.2019, o godz. 8:00
czas czytania: około 3 minut
0

Ostatnie dwa lata przyniosły wiele pozytywnych zmian w partnerstwie publiczno-prywatnym. Przyjęto nową politykę rządu w zakresie rozwoju PPP, znowelizowano ustawę o PPP, a w sektorze wod-kan podpisano nowe umowy o PPP oraz przedstawiono kolejne zamierzenia inwestycyjne. Czy to oznacza przełom w rozwoju tej formuły, również w sektorze wod-kan?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

W lipcu 2017 r. przyjęto dokument pn. „Polityka Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego”, który wskazuje, jakie działania powinny zostać podjęte, aby zwiększyć poziom wykorzystania formuły PPP przez podmioty publiczne.

Polityka Rady Ministrów zakładała również konieczność wprowadzenia niezbędnych zmian prawnych przyjaznych dla rozwoju PPP. W efekcie 19 września ubiegłego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Nowe przepisy wprowadziły szereg zmian mających usprawnić realizowanie inwestycji w tej formule, również w sektorze wod-kan. Tematyka finansowania przedsiębiorstw i zarządzania w branży wod-kan zostanie poruszona podczas tegorocznego Envicon Water, który odbędzie się w dniach 17-18 kwietnia w Warszawie.

Trzy umowy PPP w sektorze wod-kan w 2018 r.

Jak wynika z analizy rynku PPP za okres od 2009 r. do 2018 r., sektor wod-kan znajduje się na czwartej pozycji w zestawieniu poszczególnych sektorów pod względem największej liczby wszczętych postępowań PPP. Biorąc pod uwagę dane gromadzone i publikowane przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, wskazać można, że w 2016 r. podpisano jedną umowę o PPP w sektorze wod-kan, w 2017 r. nie podpisano żadnej umowy a w 2018 r. podpisano trzy umowy o PPP w tej branży.

Jedną z gmin, która w ostatnim czasie zdecydowała się na realizację zadań z sektora wod-kan w formule PPP jest gmina Ozorków (gm. wiejska, woj. łódzkie). Zadaniem partnera prywatnego w ramach projektu jest świadczenie usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę na terenie gminy Ozorków oraz obsługa urządzeń wodociągowych zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Kolejną gminą, która skorzystała z formuły PPP, jest gmina Lichnowy (gm. wiejska, woj. pomorskie), która powierzyła partnerowi prywatnemu wykonywanie usług w zakresie eksploatacji kanalizacji sanitarnej na terenie gminy. Ostatnią gminą, która w 2018 r. podpisała umowę o PPP jest gm. Kiszkowo, gdzie w tej formule będzie realizowana koncesja na świadczenia usług w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

Planowane projekty

Warto również zwrócić uwagę na zamierzenia inwestycyjne sygnalizowane przez gminy. Jak wynika z danych znajdujących się w Bazie PPP Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, w sektorze wod-kan sygnalizuje się pięć zamierzeń inwestycyjnych, co zapewnia siódmą pozycję sektorowi wod-kan wśród wszystkich 15 sektorów.

Formułę PPP zamierza wykorzystać m.in. gm Chocianów (gm. miejsko-wiejska, woj. dolnośląskie), która planuje przeprowadzenie w ramach PPP przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie sieci kanalizacyjnej. W gminie Dukla (gm. miejsko-wiejska, woj. podkarpackie) w formule PPP powstać ma natomiast oczyszczalnia ścieków, która docelowo obsługiwać będzie około 12 tys. mieszkańców gminy. W gminie Borki, w miejscowości Wola Osowińska (gm. wiejska, woj. lubelskie) partner prywatny miałby wybudować kanalizację sanitarną wraz z komunalną oczyszczalnią ścieków.

Więcej na temat PPP w sektorze wod-kan można przeczytać w artykule Tomasza Korczyńskiego i Pauliny Sobczyk w kwietniowym wydaniu miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do ENVICON Water
css.php
Copyright © 2024