„Miasta mają zdolność dostarczania czegoś każdemu, tylko dlatego i tylko wtedy, gdy są one tworzone przez każdego” – takie motto przyświecało Światowemu Forum Miejskiemu, zorganizowanemu w 2014 r. przez ONZ w Kolumbii. Czy faktycznie udział społeczeństwa powinien mieć kluczowy wpływ na proces planowania miast?
Wciąż wiele emocji budzi zlecanie własnym podmiotom gospodarczym zadań własnych gminy związanych z zapewnieniem czystości i porządku. Problem ten dotyczy nie tylko przedsiębiorstw zajmujących się odbieraniem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych, ale też miast i gmin, które potrzebują stabilizacji w gospodarce odpadami.
Zasady ustalania cen za odbiór i oczyszczanie niektórych rodzajów ścieków komunalnych przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne nie zostały odrębnie określone w aktach prawnych. Jak więc powinno się ustalać stawki?
Wszystko wskazywało na to, że w minionym roku zakończy się tzw. rewolucja śmieciowa. Czy tak się stało? Odpowiedzi szukaliśmy na podsumowującym Walnym Zgromadzeniu członków Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, które odbyło się 5 grudnia ub.r.
- Nie wiem, jak wygląda zrównoważony rozwój w innych dziedzinach gospodarki, w szczególności w przemyśle wytwórczym, niemniej w przypadku biopaliw to nie tylko górnolotne hasło, ale fakt prawny, decydujący o być albo nie być dla wytwórców - pisze Adam Stępień z Krajowej Izby Biopaliw.