Gospodarka wodna, w tym zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków, przechodzi do kompetencji innego resortu i nie będzie już zależna od Ministerstwa Środowiska. Z tego powodu nie wiadomo, jaki będzie los konsultacji opublikowanego niedawno rozporządzenia taryfowego.

W świetle rozporządzeń opublikowanych w piątek w Dzienniku Ustaw prowadzona przez administrację rządową gospodarka wodna (w tym zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków) została powierzona Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Wcześniej tym obszarem zajmowało się Ministerstwo Środowiska. W czwartek resort rozpoczął uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia taryfowego.

– Biorąc pod uwagę powyższe zmiany, wydaje się że minister środowiska nie miał kompetencji do rozpoczęcia prac legislacyjnych nad kluczowym dla branży rozporządzeniem – uważa Mateusz Faron z kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy.

Dalszy los projektu rozporządzenia taryfowego jest zatem w chwili obecnej nieznany, bowiem tzw. gospodarzem jego prac będzie Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podkreśla prawnik.

Rozporządzenie taryfowe dla firm wod-kan: projekt opublikowany

Pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej będzie także nowo utworzone Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

– Pozostaje ufać, iż zmiany w działach administracji rządowej będą stanowiły nowe otwarcie dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej – komentuje Mateusz Faron.

Czytaj więcej

24 Komentarze

 1. Od stycznia brak jakich kolejek działań ze strony wody polskie nieruchomość w wodzie prawie drugi rok ręce opadają nie dają nic pisma pisane brak odpowiedzi mają wszystko gdzieś żądza się swoimi prawami

 2. Oglądałem program na TVN
  Podobno sprawią ABW sie zajęła bo ta ustawa jest przeciw polskim przedsiębiorcą
  tzn urządzenia do pomiarów na miliardy będą kupować za granicą droźsze i gorszej jakości
  A tak ufaĺem PIS

 3. Nie dość, że trudna ustawa jest wdrażana to dodatkowo zmieniono resort gospodarki wodnej i co chwilę następują zmiany kadrowe. To chyba nie sprzyja i nie wróży szybkiej stabilizacji

 4. Już jest PARALIŻ tylko czekać na katastrofę.
  Składaliśmy wnioski o uzodnienia i decyzje PWP do WZMiUW oraz starostw i zaginęły. Niczego nie można się dowiedzieć i dodzwonić.

Skomentuj