Zapadł wyrok w procesie wytoczonym Skarbowi Państwa przez Grażynę Wolszczak. Aktorka pozwała państwo za smog. Sąd uznał, że państwo nie walczy skutecznie z zanieczyszczeniem powietrza i nakazał zapłatę 5 tys. zł, które Skarb Państwa ma przekazać na cel charytatywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Grażyna Wolszczak jest jedną z wielu osób, które włączyły się do kampanii antysmogowej #pozywamsmog. Akcja ma skłonić władze do podjęcia natychmiastowych działań w zakresie poprawy stanu powietrza.

Powołując się na dane Światowej Organizacji Zdrowia, autorzy pozwu wskazali, że każdego roku z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera ok 3 mln osób, a w Polsce – nawet 45 tys.

Dzisiaj Sąd Rejonowy w Warszawie uznał, że państwo nie zajęło się odpowiednio problemem smogu, jednocześnie przyznając rację Grażynie Wolszczak zaangażowanej w akcję #pozywamsmog.

“Naruszono dobra osobiste powódki, z całą pewnością można mówić o krzywdzie” – tak brzmiał fragment uzasadnienia wyroku. Wolszczak domagała się wpłaty 5 tys. zł na krakowskie stowarzyszenie Unicorn prowadzone przez Jerzego i Barbarę Stuhrów.

Pozew dotyczył ustalenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę i krzywdę członków grupy (zarówno już poniesioną, jak i mogącą powstać w przyszłości), a wynikającą z zaniechań jednostek organizacyjnych Skarbu Państwa przy wykonywaniu władzy publicznej.

Pozew oparty jest o założenie, że Skarb Państwa  nie wywiązał się z obowiązku doprowadzenia do tego, aby stan powietrza w Polsce odpowiadał normom wynikającym z przepisów prawa i dlatego ponosi odpowiedzialność wobec członków grupy (delikt Skarbu Państwa).

Początkowo Wolszczak miała pozywać nie tylko Skarb Państwa, ale także Warszawę, w której mieszka. Kilkanaście dni temu wycofała jednak pozew przeciwko stolicy, tłumacząc, że ufa prezydentowi Rafałowi Trzaskowskiemu i jego pomysłom na rozwiązanie problemu ze smogiem.

Procesów o smog będzie więcej. Na podobne pozwy zdecydowała się grupa artystów w ramach akcji #pozywamsmog. Są to Katarzyna Ankudowicz, Mariusz Szczygieł, Jerzy Stuhr, Zofia Czerwińska i Lesław Żurek.

Źródło: SmogLab.pl, Gazeta Prawna

Czytaj więcej

Skomentuj