Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

KE: Polsce grożą kary za nieprawidłowe gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi

KE: Polsce grożą kary za nieprawidłowe gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi
kg
06.07.2020, o godz. 8:31
czas czytania: około 1 minuty
0

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu opinii w związku z nieprzyjęciem przez Polskę krajowego programu gospodarowania odpadami promieniotwórczymi, który transponował, by do polskiego prawa wymogi dyrektywy w sprawie gospodarowania wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi (dyrektywa Rady 2011/70/Euroatom). Polsce i kilku innym państwom pozostało już na to niewiele czasu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Państwa członkowskie Unii Europejskiej były zobowiązane do dokonania transpozycji dyrektywy do dnia 23 sierpnia 2013 r. i do powiadomienia Komisji o krajowych programach po raz pierwszy do dnia 23 sierpnia 2015 r.

Część państw nie zdołała wywiązać się z tego zobowiązania – oprócz Polski, mowa tu jeszcze o Bułgarii, Danii, Grecji, Litwie i Rumunii. Wobec tych krajów Komisja ustaliła nowy trzymiesięczny termin na dopasowanie swoich planów do ram wspólnotowych. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Dlaczego Polsce potrzebne są regulacje w krajowym planie postępowania z odpadami promieniotwórczymi, skoro nie posiada elektrowni jądrowej? Powszechnie tego rodzaju odpady kojarzone są tylko z wielkimi elektrowniami jądrowymi, jednak w Polsce i innych krajach odpady tej kategorii powstają też w wyniku działalności związanej z wykorzysta­niem substancji promieniotwórczych w przemyśle, rolnictwie, medycynie, badaniach naukowych, branży spożywczej i kosmetycznej. Mają one zróżnicowaną postać i aktywność promieniotwórczą, w związku z czym każdy wymaga innego postępowania w proce­sie transportu, unieszkodliwiania i składowania.

Większość procesów związanych z przygotowaniem do składowania odpadów promieniotwórczych odbywa się w wyspecjalizowanych zakładach, a w Polsce jest to Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, który ma siedzibę w Świerku koło Otwocka pod Warszawą.

Krzysztof Madaj dyrektorem Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024