Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Magdalena Gawin: Polska była zielonym krajem i powinna być nim ciągle. Rusza kampania zazieleniania miast

Magdalena Gawin: Polska była zielonym krajem i powinna być nim ciągle. Rusza kampania zazieleniania miast
PAP
06.09.2021, o godz. 8:58
czas czytania: około 2 minut
0

- Wspólnie z Ministerstwem Środowiska będziemy prowadzić kampanię zazieleniania miast - powiedziała podczas piątkowej konferencji na temat rewitalizacji i zazieleniania miast wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

 

Dodała, że odbyła rozmowę z 16 wojewódzkimi konserwatorami zabytków – oraz kierownikami delegatur, którzy działają w ich imieniu – na temat rewitalizacji i zazieleniania miast.

Wyjaśniła, że wbrew obiegowym opiniom kwestia zazieleniania miast przypisywana latom powojennym i PRL-owi, po przeprowadzeniu kwerendy w archiwach okazało się, że drzewa, które rosły na rynkach są zasadzone już w latach międzywojennych. – Od 1919 roku, II Rzeczpospolita prowadziła świadomą politykę państwa zazieleniania miast i wsi – powiedziała wiceminister i dodała, że Polska była zielonym krajem i powinna być nim ciągle.

Prof. Gawin wyjaśniła, że została zmieniona wykładnia konserwatorska dotycząca rewitalizacji rynków. Przypomniała też, że stara wykładnia mówiła o tym, że ponieważ w średniowieczu nie było żadnych drzew na rynkach, to nie powinno być ich dzisiaj. – Nie możemy porównywać średniowiecznej funkcji miasta do miasta współczesnego, które powinno służyć mieszkańcom – dodała wiceminister.

Ukrócić proceder “betonozy”

– Samorządy aplikują do marszałków o pozyskanie środków unijnych na rewitalizację i musimy zmienić kryteria, żeby powstrzymać wycinkę zieleni i spowodować, że jeśli nawet z jakiś ważnych względów należy tą zieleń wyciąć to muszą pojawić się natychmiast nasady – powiedziała Gawin.

Podkreśliła, że problem betonowania miast w mniejszym stopniu dotyczy dużych miast takich jak Warszawa czy Wrocław, bardziej – miast powiatowych i byłych wojewódzkich. – Wspólnie z Ministerstwem Środowiska będziemy prowadzić kampanię zazieleniania miast. Teraz to nie będzie tylko polityka Ministerstwa Kultury, bo my możemy się wypowiadać o obszarach wpisanych do rejestru zabytków, a tu chodzi o wygląd miast w ogóle – powiedziała Gawin.

Przypominała, że w latach międzywojennych administracja rządowa nakazywała samorządom nasadzanie dróg dojazdowych, powiatowych, wojewódzkich, placów i rynków drzewami. – Dzisiaj administracja rządowa nie może tego robić, bo nie pozwala nam na to ustawa samorządowa. Ale wspólnie z Ministerstwem Środowiska możemy wykreować program na rzecz zazielenienia miast i doprowadzić do tego, że w urzędach marszałkowskich będą odpowiednie kryteria i wytyczne, które ukrócą proceder “betonozy” – wyjaśniła.

– Edukujemy samorządy od lat w ramach różnych programów, a teraz chcemy dodatkowo jeszcze zachęcać samorządy aby tą politykę w odniesieniu do przestrzeni publicznej po prostu zmieniły – powiedziała dyrektor departamentu ochrony zabytków dr Katarzyna Zalasińska.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024