Reklama

envicon 2023 ad1a

Metody zagospodarowania osadów ściekowych - relacja z konferencji

Metody zagospodarowania osadów ściekowych - relacja z konferencji
Dominik Skurzok
26.09.2023, o godz. 13:40
czas czytania: około 3 minut
0

Rozpoczęła się 17. Konferencja Metody zagospodarowania osadów ścieków. W tym roku przedstawiciele instytucji zainteresowanych tematyką osadów ścieków zebrali się w murach historycznego Torunia. Konferencja odbywa się w dniach 26-28 września i zakończy się wyjazdem studyjnym do Aleksandrowa Kujawskiego, gdzie uczestnicy konferencji będą mogli zapoznać się z wykorzystaniem technologii w Instalacji spółki Best Polymers Group S.A. w Aleksandrowie Kujawskim. Zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzenia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Konferencję otworzył wiceprezes firmy Abrys – Robert Rosa. W swoim otwarciu podkreślił znaczenie zbliżających się wyborów nawiązując do akcji #WybieramSrodowisko, której głównym elementem była debata przedwyborcza, która odbyła się w siedzibie Krajowej Izbie Gospodarczej we wrześniu br.

Partie polityczne przypominają sobie o branżach komunalnych dopiero w okresie poprzedzającym bezpośrednio wybory samorządowe. Inicjując akcję, firma Abrys chciałaby przypomnieć o branży już przed wyborami parlamentarnymi, ponieważ jest to bardzo istotna część gospodarki.

O prawie wodnym i osadach ściekowych

Pierwszym panelem Konferencji jest wykład poświęcony osadom ściekowym w świetle ustawy Prawo wodne, który wygłosi prof. dr hab. inż. Bartosz Rakoczy.

Przedstawiciel Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie” zwrócił uwagę na niedodefiniowanie oraz niedoregulowanie przez ustawodawców osadów ściekowych, które nie są traktowane jako samodzielne przedmioty regulacji. Podkreślił konieczność stworzenia Prawa wodnego na nowo coraz gorszą sytuacją jakością wód w Polsce – Środowisko wodne zgłasza coraz częściej, że należy napisać Prawo wodne na nowo, ponieważ dotychczas są to łaty, które dokleja się na stare sukno – podsumował prof. Bartosz Rakoczy.

Wzrost wykorzystania biogazu komunalnego

Tylko 10 biogazowni w Polsce przetwarza odpady komunalne (frakcję biodegradowalną) z ogólnej liczby 350 biogazowni, co skutkuje niedostatecznym zagospodarowaniem tych odpadów, zmarnowaniem szans dla pozyskania ekologicznej energii i niedomknięciem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Sposobem na poprawę tej sytuacji ma być dofinansowanie przedstawione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu 2.10 Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny na który zostało przeznaczone 1,5 mld zł.

Blue Deal – Nowy Ład na dzisiejsze czasy

Europejski Niebieski Ład jest mechanizmem, który ma na celu uniknięcie tragedii związanej z brakiem wody, głównie na kontynencie europejskim. Obecnie średnie roczne zużycie wody w Europie wynosi 7000 L a Polska magazynuje wodę w zbiornikach retencyjnych na poziomie blisko 4 mld m3, co stanowi 7% objętości średniorocznego odpływu rzecznego.

EU Blue Deal m.in. wprowadza nowe mechanizmy finansowania inwestycji wodnych, np. Funduszu na rzecz Niebieskiej Transformacji, uznaje sektory wodne za priorytet strategiczny i wspiera zrównoważone inwestycje związane z gospodarką wodną. Przedstawiciel Uczelni Łazarskiego, dr Marek Mieńkowski, dodał również, że kraje UE będą miały spójne przepisy dotyczące mechanizmów regulujących gromadzenie zapasów wody w okresach deszczowych.

Czas rozmów

Pierwszą sesję kończy debata prowadzona przez redaktora prowadzącego miesięcznik Wodociągi-Kanalizacja – Roberta Gorczyńskiego. W debacie nt. wykorzystania potencjału oczyszczalni w procesie pozyskiwania bioenergii, biowodoru i biopaliw uczestniczyli: dr Jędrzej Bujny (BUJNY Prawo dla Ekosystemu), dr hab. Wojciech Czekała, prof. UPP (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), dr Jarosław Hermaszewski (Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sława), dr hab. inż. Monika Żubrowska-Sudoł, prof. PW (Politechnika Warszawska).

Jako pierwsza zabrała głos prof. Monika Żubrowska-Sudoł, która wykorzystała przeznaczony jej czas na wytłumaczenie dlaczego pytanie o mikrozanieczyszczenia i spojrzenie całościowe powinno poprzedzać wszelkie działania praktyczne, ponieważ celem jest wykorzystanie ponowne wody, co musi być bezpieczne dla ludzi, zwierząt i środowiska.

Prof. Wojciech Czekała zgodził się z koniecznością całościowego podejścia do ponownego wykorzystania wody, odpadów i energii – Osobiście jestem zwolennikiem małych kroków, technologii pozyskania energii mamy sporo, co pozwala zakładom rozpocząć od biogazu, który jest dobrze zbadany na naszym rynku. Kolejnym krokiem powinien być biometan, a na końcu wodór, który również można produkować w biogazowniach. – powiedział prof. Wojciech Czekała.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023