Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Ministerstwo przedstawiło schemat rozszerzonej odpowiedzialności producentów

Ministerstwo przedstawiło schemat rozszerzonej odpowiedzialności producentów
szp
20.09.2019, o godz. 12:29
czas czytania: około 2 minut
1

W czasie Kongresu Gmin Wiejskich przedstawiciele Ministerstwa Środowiska zaprezentowali proponowany schemat funkcjonowania systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Obecny na otwarciu kongresu, nad którym merytorycznie czuwały także redakcje miesięczników “Przegląd Komunalny” i “Energia i Recykling”, minister środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził, że ochrona środowiska jest obecnie, także dla samorządów, jednym z najważniejszych tematów. Wskazał m.in. na potrzebę rozwiązania kłopotów gmin w temacie gospodarki odpadami, ale również udostępniania samorządom odpowiednich narzędzi oraz wsparcia finansowego.

– Chcemy wprowadzić zasadę, że to wprowadzający odpady na rynek płaci. Celem Ministerstwa Środowiska jest, żeby to nie samorządy i ich mieszkańcy płacili za odpady, ale ci, którzy wprowadzają je na rynek – zapewnił Kowalczyk, dodając, że jego marzeniem jest, by do selektywnie zebranych odpadów gmina nie dokładała złotówki.


Rozszerzona odpowiedzialność producenta – zobacz schemat systemu wg Ministerstwa Środowiska


Zdaniem Kowalczyka zniesiona w nowelizacji ustawy o u.c.p.g. regionalizacja ma przyczynić się do likwidacji monopoli w systemie gospodarki odpadami, a selektywna zbiórka odpadów u źródła oraz szereg ułatwień sprawią, że ceny za odbiór odpadów ulegną obniżeniu.

Ma w tym pomóc wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, którzy gospodarki odpadami dokładają obecnie raptem 40 mln zł rocznie. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Izby Gospodarczej, ich wkład finansowy powinien wynosić około 1,5-2 mld zł.

2 września Ministerstwo Środowiska po raz pierwszy zaprezentowało schemat organizacji ROP w Polsce, uwzględniający także system kaucyjny/depozytowy. Zgodnie z pomysłem resortu na samorządy zostałyby nałożone dodatkowe obowiązki (np. kaucje można będzie odzyskać także w PSZOK-ach), ale też otrzymałyby one dodatkowe środki na sfinansowanie selektywnej zbiórki.

Podczas prezentacji, która odbyła się w czasie Kongresu Gmin Wiejskich, przedstawiciele resortu środowiska prosili samorządowców, by włączyli się w konsultacje publiczne nad założeniami i schematem ROP, który można znaleźć m.in. tutaj.

Źródło: zgwrp.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (1)


Krzysztof

Komentarz #23965 dodany 2019-09-23 12:44:26

" Chcemy wprowadzić zasadę, że to wprowadzający odpady na rynek płaci. Celem Ministerstwa Środowiska jest, żeby to nie samorządy i ich mieszkańcy płacili za odpady, ale ci, którzy wprowadzają je na rynek " - Producent przeniesie koszt wprowadzenia odpadu na rynek (na konsumenta), wzrośnie cena produktu, stawka za śmieci i tak nie spadnie. Gdzie zakłady mają oddać frakcję energetyczną? Czy te zmiany rozwiążą ten problem? Socjaliści bohatersko rozwiązują problemy, które sami stwarzają.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024