W czasie Kongresu Gmin Wiejskich przedstawiciele Ministerstwa Środowiska zaprezentowali proponowany schemat funkcjonowania systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.

Obecny na otwarciu kongresu, nad którym merytorycznie czuwały także redakcje miesięczników “Przegląd Komunalny” i “Energia i Recykling”, minister środowiska Henryk Kowalczyk stwierdził, że ochrona środowiska jest obecnie, także dla samorządów, jednym z najważniejszych tematów. Wskazał m.in. na potrzebę rozwiązania kłopotów gmin w temacie gospodarki odpadami, ale również udostępniania samorządom odpowiednich narzędzi oraz wsparcia finansowego.

– Chcemy wprowadzić zasadę, że to wprowadzający odpady na rynek płaci. Celem Ministerstwa Środowiska jest, żeby to nie samorządy i ich mieszkańcy płacili za odpady, ale ci, którzy wprowadzają je na rynek – zapewnił Kowalczyk, dodając, że jego marzeniem jest, by do selektywnie zebranych odpadów gmina nie dokładała złotówki.


Rozszerzona odpowiedzialność producenta – zobacz schemat systemu wg Ministerstwa Środowiska


Zdaniem Kowalczyka zniesiona w nowelizacji ustawy o u.c.p.g. regionalizacja ma przyczynić się do likwidacji monopoli w systemie gospodarki odpadami, a selektywna zbiórka odpadów u źródła oraz szereg ułatwień sprawią, że ceny za odbiór odpadów ulegną obniżeniu.

Ma w tym pomóc wdrożenie rozszerzonej odpowiedzialności producenta, którzy gospodarki odpadami dokładają obecnie raptem 40 mln zł rocznie. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Izby Gospodarczej, ich wkład finansowy powinien wynosić około 1,5-2 mld zł.

2 września Ministerstwo Środowiska po raz pierwszy zaprezentowało schemat organizacji ROP w Polsce, uwzględniający także system kaucyjny/depozytowy. Zgodnie z pomysłem resortu na samorządy zostałyby nałożone dodatkowe obowiązki (np. kaucje można będzie odzyskać także w PSZOK-ach), ale też otrzymałyby one dodatkowe środki na sfinansowanie selektywnej zbiórki.

Podczas prezentacji, która odbyła się w czasie Kongresu Gmin Wiejskich, przedstawiciele resortu środowiska prosili samorządowców, by włączyli się w konsultacje publiczne nad założeniami i schematem ROP, który można znaleźć m.in. tutaj.

Źródło: zgwrp.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. ” Chcemy wprowadzić zasadę, że to wprowadzający odpady na rynek płaci. Celem Ministerstwa Środowiska jest, żeby to nie samorządy i ich mieszkańcy płacili za odpady, ale ci, którzy wprowadzają je na rynek ”
    – Producent przeniesie koszt wprowadzenia odpadu na rynek (na konsumenta), wzrośnie cena produktu, stawka za śmieci i tak nie spadnie.
    Gdzie zakłady mają oddać frakcję energetyczną? Czy te zmiany rozwiążą ten problem?
    Socjaliści bohatersko rozwiązują problemy, które sami stwarzają.

Skomentuj