Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Nielegalna zbiórka ZSSE? To się naprawdę zdarza

Nielegalna zbiórka ZSSE? To się naprawdę zdarza
Bartłomiej Leśniewski
07.04.2023, o godz. 7:59
czas czytania: około 2 minut
0

Wypatroszone z najcenniejszych elementów lodówki, które nadal stanowią zagrożenie ekologiczne? Pralki automatyczne bez balastu? Brzmi jak bajka, ale tak to się zdarza. W Polsce są amatorzy łatwego zysku w postaci zbierania najcenniejszych z rynkowego punktu widzenia elementów ZSSE, bez brania odpowiedzialności za całość odpadów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Sprawdzili to funkcjonariusze pomorskiego WIOŚ i przeprowadzili w gminie bytowskiej działania.

Bezprawne gospodarowanie odpadem

„Nasze działania miały na celu wykrycie niezgodnego z prawem gospodarowania odpadami. Udało nam się złapać mieszkańców, którzy zbierali zużyty sprzęt AGD” – czytamy w komunikacie pomorskiego WIOŚ.

Inspektorzy Działu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Delegatury w Słupsku Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku, wspólnie z przedstawicielami Urzędu Gminy z terenu powiatu bytowskiego, przeprowadzili działania, które miały wykryć przypadki niezgodnego z prawem gospodarowania odpadami.

„W wyniku podjętych działań, na terenie jednej z miejscowości, ujawniono proceder zbierania, demontowania oraz transportowania zużytego sprzętu AGD pochodzącego z gospodarstw domowych. Na terenie posesji stwierdzono, że różne pomieszczenia gospodarcze, strychy oraz wiaty były zapełnione zdekompletowanymi sprzętami AGD w postaci pralek, lodówek i częściami pochodzącymi ze zdemontowanych urządzeniach” – czytamy w komunikacie pomorskiego WIOŚ.

Kara

Sprawy dotyczące postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym reguluje ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. 2005.180.1495) z późniejszymi zmianami, stanowiąca transpozycję dyrektywy 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 roku w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Firmy prowadzące zbiórkę muszą być zarejestrowanie się w rejestrze prowadzonym przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, powinny zawrzeć umowy z organizacją odzysku, sporządzać sprawozdania, prowadzić punkty odzysku oraz ponosić odpowiedzialność za nadużycia prawa.

Według przepisów – biorą one odpowiedzialność za całość odbieranego przez siebie sprzętu, a nie za „najsmaczniejsze kąski” zbierane za ramach zbiórki.

– Kto prowadzi demontaż zużytego sprzętu lub przygotowuje do ponownego użycia zużyty sprzęt oraz odpady powstałe po demontażu zużytego sprzętu poza zakładem przetwarzania może ponieść administracyjną karę pieniężną w wysokości od 15 000 do 500 000 zł – informuje Radosław Rzepecki, zastępca pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024