O drzewach sędziwych mówimy zwykle w przypadku drzew bardzo starych, weteranami nazywamy natomiast te, które w ciągu całego swojego życia zostały naznaczone wieloma przejściami. Zarówno jedne, jak i drugie to ważny składnik miejskiego środowiska.

Znaczenie drzew sędziwych oraz weteranów w miastach jest bardzo duże ze względu na pełnione przez nie funkcje ekologiczne, których nie gwarantują tak liczne młode nasadzenia. Stare drzewa, m.in. dziuplaste, to element środowiska umożliwiający życie organizmom, które i tak nie mają łatwo na terenach silnie zurbanizowanych. Wydaje się więc słuszne, aby włodarze miast nie chwalili się liczbą nowych nasadzeń, ale przedstawili, ile drzew sędziwych rośnie na administrowanych przez nich terenach, oraz wykazali, że są świadomi ich znaczenia.

Ludzie lubią weteranów

Drzewa, zwłaszcza te dużych rozmiarów, mają dla mieszkańców miast szczególne znaczenie. Coraz częściej słyszy się o działaniach społecznych na rzecz ich ochrony – zarówno przy okazji realizacji różnego rodzaju inwestycji, które grożą ich uszkodzeniem, jak i o sprzeciwach, szczególnie w przypadku nieuzasadnionych wycinek. Silne protesty społeczne w wielu przypadkach związane są z usuwaniem lub „patopielęgnacją” starych, potężnych drze...