Duńskie bogactwo

Woda w Danii jest jedną z najczystszych na świecie. Unikatowe jest to, że w 100% pompowana jest ona z głębokich podziemnych źródeł, a zanim trafi do kranów – przepuszczana przez piaskowe filtry. Inne europejskie kraje pozyskują znaczną część wody pitnej z jezior i rzek, natomiast Dania dysponuje tak dużymi zasobami czystej wody pod ziemią, że zaspokaja w ten sposób wszystkie potrzeby, w tym te związane z jej zużyciem przez gospodarstwa domowe, rolnictwo i przemysł.

Duńskie firmy wodociągowe konkurują ze sobą, aby dostarczać jak najsmaczniejszą wodę, a restauracje z dumą ją serwują. Czysta woda z kranu jest czymś tak oczywistym dla Duńczyków, że czasami miewają oni kłopoty za granicą, pijąc wodę z kranu lub płucząc w niej warzywa, czyli postępując tak, jak są do tego przyzwyczajeni w swoim kraju.

Nie myślą o wodzie

Kiedy jedna z duńskich firm wodociągowych przeprowadziła sondaż mający na celu sprawdzenie, ile jej klienci wiedzą o dostawach wody, większość z nich stwierdziła, że czysta woda do picia jest dla nich rzeczą oczywistą. Niewielu wiedziało, skąd ona pochodzi lub jak trafia do ich domów. Czysta woda pitna jest tak naturalną częścią życia Duńczyków, że nie zaprzątają sobie nią głowy. 

– Sondaż pokazuje, że nasi klienci darzą nas ogromnym z...