Rosnąca w ostatnich czasach świadomość znaczenia owadów zapylających dla stabilności zarówno środowiska naturalnego, jak i rolnictwa, które są podstawą naszego istnienia, sprawiła, że z uwagą zaczęliśmy się przyglądać sytuacji i potrzebom owadów, będących naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami.

Warto przypomnieć, że ok. 80% roślin kwiatowych rosnących w Polsce to rośliny owadopylne, co oznacza, że ich reprodukcja zależy od aktywności owadów, a zapylanie – na przykład roślin sadowniczych i jagodowych – podnosi plony od 30 do 60%.

Ważna rola zapylaczy

Owady popularnie określane jako zapylacze stanowią bardzo zróżnicowaną grupę. Należą do niej błonkówki, reprezentowane przez liczne gatunki pszczół, os, trzmieli, a także mrówek. Warto pamiętać, że choć z oczywistych względów najwięcej uwagi skupia sytuacja pszczoły miodnej, to jednak największe znaczenie dla równowagi środowiska naturalnego mają dzikie gatunki pszczół. W Polsce występuje ich aż 470. Zapylaczami są także bardzo liczne gatunki motyli dziennych i nocnych, chrząszcze, a także mniej znane bzygi, należące do grupy muchówek.

Zapylacze pełnią niezwykle ważną rolę nie tylko w środowisku naturalnym, na polach uprawnych czy w sadach, ale także w miastach. Swoją aktywnością przyczyniają się ...