Unia chce GOZ-u w bateriach
Brukselscy urzędnicy mają ambitne plany – chcą, żeby w kolejnych latach znacząco wzrósł poziom zbiórki oraz recyklingu baterii i przenośnych akumulatorów. Właśnie dlatego zadecydowali, że unijną dyrektywę w tej sprawie zastąpiło rozporządzenie, którego przepisy „z automatu” obowiązują w krajach członkowskich. Czy Polska jest gotowa na tę zmianę?
W marcowym numerze miesięcznika „Energia i Recykling” ukazał się artykuł mojego autorstwa pt.: „Recykling baterii – co przyniesie nowe prawo?”. Zawierał on ogólne omówienie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2023/1542 z 12 lipca 2023 r. w sprawie baterii i zużytych baterii oraz opis niektórych zmian krajowego prawa, jakie będziemy musieli przyjąć po wejściu w życie przepisów rozporządzenia. Szereg zagadnień związanych z tym rozporządzeniem wymaga jednak bardziej szczegółowego omówienia.
Podstawowym celem rozporządzenia, sformułowanym w części wprowadzającej, jest doprowadzenie do „przejścia na neutralną dla klimatu gospodarkę o obiegu zamkniętym i nietoksyczne środowisko oraz dla długoterminowej konkurencyjności i strategicznej autonomii Unii”. Przejście na GOZ stanowi główny powód radykalnego podwyższenia wymaganych rocznych poziomów z...