Decyzja Sejmu o nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, która pozwala utrzymać dobrze znane Polakom systemy zwrotu butelek wielorazowego użytku stworzone przez producentów napojów, to krok w dobrą stronę. Jako Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że ustawodawca wsłuchał się w głos branży oraz ekspertów i zdecydował się skorygować rozwiązania, które realnie zagrażały najbardziej efektywnemu modelowi obiegu opakowań w Polsce. Cieszymy się, że postawiono na regulacje chroniące sprawdzone mechanizmy rynkowe, a jednocześnie niepodważające celów środowiskowych ustawy.

Poziom zbiórki: 90%

Branża piwowarska od ponad trzech dekad samodzielnie projektuje, finansuje i rozwija systemy zwrotu szklanych butelek wielokrotnego użytku. Systemy te oparte są na bezpośrednich relacjach producent – handel i charakteryzują się wysoką efektywnością. Poziomy zbiórki przekraczające 90% znacząco przewyższają zarówno obecne, jak i przyszłe wymagania ustawowe. Na rynku funkcjonuje dziś około miliarda takich butelek, które – jako własność producentów – krążą w zamkniętym obiegu i mogą być ponownie wykorzystywane nawet kilkadziesiąt razy. Z punktu widzenia gospodarki o obiegu zamkniętym jest to model wzorcowy: minimalizuje ilość odpadów, ogranicza zapotrzebowanie na nowe surowce i zmniejsza ślad węglowy całego cyklu życia opakowania.

Lepsze wrogiem dobrego

...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?