Ponad 450 mln zł otrzymają gminy w województwie małopolskim w ramach rządowego programu Fundusz Inwestycji Samorządowych. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę dróg, sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, remonty szkół czy budynków służby zdrowia. Niemal tyle samo otrzymają samorządy w województwie lubelskim.

W sumie w województwie małopolskim z Funduszu Inwestycji Samorządowych samorządy gminne otrzymają ponad 451,6 mln zł. Kolejne prawie 104,4 mln zł trafi do samorządów powiatowych. Rządowy program wesprze przede wszystkim remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizacje, budowę dróg i infrastruktury.

Wójt gminy Zielonki Bogusław Król (woj. małopolskie), że realizowana od maja zeszłego roku budowa nowego kompleksu szkolno-przedszkolnego w Przybysławicach osiągnęła półmetek. Wartość inwestycji to prawie 40 mln zł – jest ona w całości finansowana z budżetu Zielonek. Zgodnie z planami kompleks powinien uzyskać pozwolenie na użytkowanie w lipcu 2021 r., tak aby od 1 września 2021 r. mogli zacząć uczęszczać do niego uczniowie i przedszkolaki.

Nowoczesny budynek w Przybysławicach ma 3,6 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Szkoła pomieści: 18 klas lekcyjnych, salę komputerową, mediatekę, bibliotekę, świetlicę, szatnię oraz pomieszczenia dla nauczycieli i administracji szkoły oraz, na najwyższej kondygnacji, aulę szkolną i jadalnię wraz z pełnym zapleczem kuchennym.

Blisko 436 mln zł z Funduszu Inwestycji Samorządowych mają otrzymać samorządy w woj. lubelskim. 20 powiatów ma otrzymać w sumie prawie 102,6 mln zł, cztery miasta na prawach powiatu (Lublin, Chełm, Biała Podlaska, Zamość) – ponad 68,4 mln zł, a gminy – 264,6 mln zł.

Przy wyliczeniu kwot dotacji dla poszczególnych samorządów brany jest pod uwagę udział wydatków inwestycyjnych w budżecie danej jednostki samorządu jak i poziom jej zamożności.

Kwoty dotacji z Funduszu Inwestycji Samorządowych dla gmin i miast mogą wynosić od 0,5 mln zł do 93 mln zł, a dla powiatów od 0,5 mln zł do 20 mln zł. Wsparcie jest bezzwrotne. Środki z nowego funduszu będzie można wydatkować do końca 2022 r.

Czytaj więcej

Skomentuj