Po polskich drogach pod koniec września jeździło ok. 55 tys. pojazdów elektrycznych. Co trzecie auto z tej liczby to samochód kupiony w tym roku – wynika z “Licznika elektromobilności”.

Z danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), na koniec września br. po polskich drogach jeździło 54 tys. 331 elektrycznych samochodów osobowych, z których prawie 50 proc. to pojazdy w pełni elektryczne (BEV).

Tegoroczny przyrost

Od początku 2022 roku ich liczba zwiększyła się o blisko 19 tys. sztuk, co oznacza wzrost o 44 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r.

Z “Licznika elektromobilności” wynika, że wraz z rosnącą liczbą pojazdów z napędem elektrycznym (EV) rozwija się również infrastruktura ich ładowania. Pod koniec września 2022 r. w Polsce funkcjonowało 2460 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (4738 punktów). 28 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 72 proc. – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. We wrześniu uruchomiono 33 nowe, ogólnodostępne stacje ładowania (79 punktów).

„Mój elektryk”

– To, że duża część nabywców pojazdów bateryjnych zarejestrowanych w Polsce skorzystała w ostatnich miesiącach z programu „Mój Elektryk” świadczy o tym, że rynek napędów zeroemisyjnych potrzebuje we wstępnym okresie upowszechniania wsparcia ze strony rządu. Branża motoryzacyjna podkreślała to wielokrotnie i postulowała konieczność wdrażania takich programów w odniesieniu do pojazdów zeroemisyjnych – komentuje Jakub Faryś, prezes PZPM.

“Licznik elektromobilności” aktualizowany jest przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego i Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. Raport pokazuje, ile pojazdów elektrycznych porusza się aktualnie po polskich drogach i ile działa stacji ładowania. Opracowanie powstaje na podstawie analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.

Czytaj więcej

Skomentuj