Wiele samorządów lokalnych, które aplikowały z projektami, nie zostało objętych dofinansowaniem w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wsparcia nie otrzymają takie samorządy jak Warszawa, Nadarzyn czy Piaseczno.

– Ta sprawa bulwersuje tak naprawdę prawie wszystkie samorządy w kraju. Latem mieliśmy zapowiedź wsparcia w dźwignięciu się z trudnej sytuacji postepidemicznej. Mieliśmy informację, że będą to środki, które pomogą wspólnotom w realizacji ważnych dla nich projektów – mówił na konferencji zastępca prezydenta m.st. Warszawy, Michał Olszewski.

– Warszawa złożyła 5 projektów, które składały się z 23 działań. Podobnie jak większość dużych miast otrzymaliśmy z tego funduszu okrągłą kwotę zero złotych – dodaje.

Inwestycje dotyczyć miały infrastruktury drogowej, zakupu autobusów, opieki zdrowotnej, edukacji oraz kultury na łączną kwotę dofinansowania ponad 1,2 mld zł. Brak wsparcia z Funduszu Inicjatyw Lokalnych utrudni ich realizację i dalszy rozwój miasta. A należy pamiętać, że nasze miasto – poprzez tzw. janosikowe – wspiera rozwój innych samorządów. W 2021 roku miasto ma wpłacić 1,294 mld zł, o 85 milionów więcej niż w 2020 roku.

Warszawa bez pieniędzy z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19

Jednakże nie tylko duże samorządy zostały pominięte w przyznawaniu dofinansowania, były to także średnie i małe wspólnoty samorządowe. Wśród nich są też przedstawiciele metropolii warszawskiej, np. gmina Nadarzyn czy Piaseczno.

– To, co najbardziej bulwersuje nas – samorządowców – i co powinno wybrzmieć bardzo mocno, to jest przede wszystkim brak jasnych, twardych kryteriów do oceny składanych wniosków – mówił Dariusz Zwoliński, wójt gminy Nadarzyn.

– Właściwie jedynym kryterium były słowa premiera, który powiedział, że te inwestycje powinny być ważne dla mieszkańców. Taka sytuacja braku jasnych kryteriów zdarzyła się chyba po raz pierwszy. To dało komisji konkursowej prawo do całkowitej dowolności w ocenie tych wniosków – dodał.

Dodatkowo, w trakcie naboru dwukrotnie zmieniana była podstawa przyznania środków. Nadarzyn również nie otrzymał dofinansowania, choć złożone zostały dwa wnioski – jeden związany z ochroną zdrowia (budowa nowego ośrodka zdrowia) oraz dwa związane z ochroną środowiska.

– Gmina Piaseczno złożyła 7 wniosków i to były bardzo różne wnioski – różnorakie większe i mniejsze inwestycje drogowe, poprawa bezpieczeństwa szkoły czy renowacja obiektów historycznych – relacjonował Daniel Putkiewicz, burmistrz miasta i gminy Piaseczno. – Dziwi mnie, że żaden z tych projektów nie zyskał nawet częściowego wsparcia – dodał.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj