1 / 2

Zakład Utylizacji Odpadów w Siedlcach w ramach kampanii „Siedlce? Naturalnie!” zachęca mieszkańców do zgniatania plastikowych odpadów. Nie wyrzucaj powietrza! – apeluje ZUO. W Siedlcach ustawiono dwie instalacje, które pokazują ile miejsca zajmują odpady zgniecione i niezgniecione.

Do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Woli Suchożebrskiej trafia rocznie około 100 000 ton różnego rodzaju odpadów. Zdecydowana większość to odpady komunalne, głównie różnego rodzaju opakowania.

ZUO regularnie przypomina mieszkańcom o konieczności segregacji odpadów. Tym razem prosi o wsparcie segregacji dodatkową czynnością – zgniataniem odpadów. Jest to szczególnie ważne w okresie świątecznym, gdy do kontenerów trafią ogromne ilości śmieci, głównie opakowań po rozpakowanych prezentach.

ZUO zachęca by oprócz segregacji mieszkańcy zadbali o zmniejszanie objętości śmieci. Ceny transportu surowców mają duży wpływ na: koszty recyklingu i odbioru odpadów z gospodarstw domowych. Mniej kursów śmieciarki oznacza także czystsze powietrze czy w dalszej perspektywie lepszą jakość dróg. To także działanie użyteczne dla mieszkańców: mniejsza objętość śmieci to miejsca w koszu, a co za tym zmniejszenie częstotliwości spacerów do altanki śmietnikowej.

W Siedlcach ustawiono dwie “instalacje edukacyjne”. Mają przypominać o konieczności zgniatania odpadów. Każda z gablot ma dwie komory: w jednej znajdują się butelki i puszki zgniecione, a w drugiej niezgniecione. Liczba opakowań w obydwu jest taka sama. Każdy mieszkaniec na własne oczy może zobaczyć, jak duża jest różnica w objętości.

Czytaj więcej

Skomentuj