Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: ciepłownia

Łącznie artykułów: 22.

Nowe oblicze częstochowskiej elektrociepłowni

Nowe oblicze częstochowskiej elektrociepłowni

02.06.2026
0

W częstochowskiej elektrociepłowni w marcu skończyła się era węgla. Od września kocioł główny w należącym do Fortum zakładzie będzie spalał biomasę, co wymaga bardzo wielu organizacyjnych zmian. Istotnym wyzwaniem jest zapewnienie stałego dopływu tego paliwa, co dobrze pokazała ostatnia mroźna zima.

Czy biomasowe ciepłownie zdały mroźny egzamin? Rozmowa z Jarosławem Grobelnym (PEC Gniezno)

Czy biomasowe ciepłownie zdały mroźny egzamin? Rozmowa z Jarosławem Grobelnym (PEC Gniezno)

26.05.2026
0

Takiej zimy jak tegoroczna nie było w Polsce od kilkunastu lat, co pozwoliło nam wierzyć, że odejście od spalania węgla w rodzimych ciepłowniach nie będzie tak bolesne, jak byłoby przed laty. I choć trudno spodziewać się odwrócenia zmian klimatycznych, to nawet nieczęste mrozy wystawiają na próbę np. kotły biomasowe. Jak poradziły sobie te gnieźnieńskie? Zapytaliśmy o to Jarosława Grobelnego, prezesa PEC Gniezno.

Transgraniczna sieć ciepłownicza połączy podzielone miasto

Transgraniczna sieć ciepłownicza połączy podzielone miasto

22.05.2026
0

Ta inwestycja sprawi, że zrobi nam się cieplej nie tylko na sercu, ale też w mieszkaniach. Zgorzelec i Goerlitz, dwa miasta leżące nad graniczną Nysą Łużycką, przymierzają się do budowy rurociągu łączącego ich sieci ciepłownicze. Ta z kolei zostanie zasilona m.in. ciepłem z biomasy i słońca. To kluczowy etap transformacji regionu, w którym kończy się era węgla brunatnego.

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

Mroźny test dla polskich ciepłowni [WYWIAD]

06.05.2026
0

Jak nasz system ciepłownictwa systemowego poradził sobie z zimą, która zaskoczyła Polaków wyjątkowo niskimi temperaturami? Okazuje się, że całkiem dobrze, o czym w rozmowie z Kamilem Paczkiem przekonuje Jacek Szymczak, prezes Zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Włocławek. Trwa sukcesywne przywracanie dostaw ciepła po awarii

Włocławek. Trwa sukcesywne przywracanie dostaw ciepła po awarii

18.02.2026
0

Po jednej z największych awarii sieci ciepłowniczej ostatnich lat pojawiła się kolejna aktualizacja. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej poinformowało w środę o godz. 13.30, że w najbliższych godzinach nastąpi sukcesywne przywracanie dostaw ciepła w kolejnych częściach miasta.

Rusza budowa ciepłowni geotermalnej w Turku

Rusza budowa ciepłowni geotermalnej w Turku

06.04.2024
0

W piątek, 5 kwietnia br., w Urzędzie Miejskim w Turku (woj. wielkopolskie), podpisano umowę na budowę ciepłowni geotermalnej. Roboty rozpoczną się już w nadchodzącym tygodniu. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Turku otrzymało na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości ponad 73 mln zł.

Toruński system ciepłowniczy z nawiązką spełnia wymogi UE w zakresie efektywności energetycznej

Toruński system ciepłowniczy z nawiązką spełnia wymogi UE w zakresie efektywności energetycznej

28.11.2022
0

Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. To odnawialne źródło ciepła jest niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.

Kolska Geotermia skokiem cywilizacyjnym dla miasta

Kolska Geotermia skokiem cywilizacyjnym dla miasta

21.07.2022
0

Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole i NFOŚiGW podpisali dwie umowy związane z budową Kolskiej Geotermii. Pierwsza dotyczy zwiększenia bezzwrotnej dotacji w kwocie ponad 13 mln 300 tysięcy złotych, druga natomiast zwiększenia niskooprocentowanej pożyczki o przeszło 18 mln zł.

Ekologiczne ciepło i prąd z ciepłowni w Zambrowie

Ekologiczne ciepło i prąd z ciepłowni w Zambrowie

Zambrowskie Ciepłownictwo i Wodociągi oddało do użytku instalację wysokosprawnej kogeneracji produkującą energię cieplną i prąd ze spalania gazu. Zrealizowana inwestycja pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o około 15 proc. Spółka planuje dalszy rozwój w kierunku ekologicznych źródeł ciepła, by uzyskać status efektywnego systemu ciepłowniczego.

css.php
Copyright © 2026