23 stycznia - Dzień bez opakowań foliowych. Eksperci IOŚ-PIB ostrzegają: Mikroplastik z opakowań niszczy zdrowie i klimat
Międzynarodowy Dzień bez Opakowań Foliowych, obchodzony 23 stycznia, ma na celu zwrócenie uwagi na problem nadmiernego zużycia tworzyw sztucznych. Eksperci IOŚ-PIB ostrzegają: jednorazowe torby foliowe to główne źródło mikroplastiku – drobin poniżej 5 mm, które przenikają do wody, żywności i organizmu człowieka, wywołując stany zapalne oraz zaburzenia hormonalne. W 2023 roku w Polsce wydano ponad 872 miliony toreb foliowych, co pokazuje skalę wyzwania dla środowiska.
![ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]](https://portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2026/06/baner_kgo_2026_abrys1320-x-250-px-1.png?pas=18816268972606232113)





















