Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Wody Polskie: RZGW, zarządy zlewni i nadzory [MAPA]

Wody Polskie: RZGW, zarządy zlewni i nadzory [MAPA]
Kalina Olejniczak
15.01.2018, o godz. 12:52
czas czytania: około 1 minuty
2

11 Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, 50 zarządów zlewni i 330 nadzorów wodnych. Tak wygląda struktura Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Na naszych łamach prezentujemy ją na mapie Polski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Wody Polskie od 1 stycznia przejęły pełen zarząd na wodami w Polsce. To właśnie siedzibach Wód Polskich przedsiębiorstwa wod-kan będą składać wnioski taryfowe. Tam także należy wnioskować o zezwolenia wodno-prawne.

PGW Wody Polskie przejęły też zadanie ochrony przed powodzią i suszą, zajmują się melioracją i pobieraniem opłat za usługi wodne.

W zeszłym tygodniu cały sektor wodny (w tym PGW Wody Polskie) został przypisany do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi.

Gospodarka wodna i Wody Polskie przechodzą w ręce ministra gospodarki morskiej i żeglugi

Mapę struktur przedsiębiorstwa Wody Polskie (RZGW, zarządów zlewni i nadzorów wodnych) można zobaczyć poniżej (kliknij, aby powiększyć):

Wody Polskie - mapa struktur (RZGW, zarządy zlewni, nadzory wodne)
Źródło: PGW Wody Polskie

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


Organizacja pracy Nadzorów Wodnych w układzie powiatowym

Komentarz #16293 dodany 2019-02-28 16:29:26

O ile RZGW i Zarządy Zlewni administrują urządzeniami wodnymi w układzie zlewniowym ma to sens. Absurdem natomiast jest organizacja Nadzorów Wodnych w takim samym układzie. W praktyce wygląda to tak, że trzy osoby w Nadzorze Wodnym (taka jest ich obsada) obsługują teren kilką sąsiednich powiatów i teren kilkunastu gmin w powiatach - obsługa klienta (petenta) zależy od położenia działki w obrębie zlewni - bywa że grunty rolne jednego właściciela przynależą do terenu działania 2 lub 3 Nadzorów Wodnych - gubią się w tym wszystkim petenci oraz pracownicy samych Nadzorów , zastanawiając się , który z nich ma obsłużyć klienta (część działki jest w obszarze jednego Nadzoru Wodnego w pozostała w sąsiednim). Układ zlewniowy w Nadzorze Wodnym powoduje oczywiste absurdy w pracy samych Nadzorów Wodnych - interwencje terenowe paraliżują pracę Nadzorów z uwagi na konieczność wyjazdu w teren na odległość nierzadko 60 i więcej km w jedną stronę z uwagi na rozciągniecie administrowanego terenu wzdłuż osi rzeki - od źródeł aż do ujścia. W Polsce działa 330 Nadzorów Wodnych. Oczywistym jest , że powinny działać w układzie powiatowym - jest ich w Polsce 314 + 66 miast na prawach powiatu. Takie rozwiązanie w ramach granic istniejących Zarządów Zlewni uprościłoby sposób administracji i zarządzania urządzeniami wodnymi w obszarze Zarządu Zlewni. Obecnie pracownik Nadzoru Wodnego zmuszony jest do obsługi urządzeń wodnych w znacznej odległości od siedziby Nadzoru Wodnego oraz na terenie kilku powiatów - 2, 3 lub 4 zamiast jednego właściwego miejscowo.


Komentarz #232838 dodany 2023-03-19 14:19:15

Wędkuję od dzieciństwa ,a mając dzisiaj 75 lat nie mogę zrozumieć jak legalnie wędkować w powiatach bielskim i żywieckim.Mam kartę wędkarską,nie wiem czyje wody,gdzie opłacić,.Proszę zróbcie jakiś porządek.Przecież ten sezon może być ostanim dla takich wędkarzy w moim wieku.Serdecznie pozdrawiam.

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024