Zgłoszone inwestycje dotyczą działań w ramach priorytetu FENX.02.04 „Adaptacja do zmian klimatu – zapobieganie klęskom i katastrofom” i koncentrują się na budowie, przebudowie i remoncie urządzeń wodnych oraz infrastruktury towarzyszącej, służących zmniejszaniu skutków powodzi lub suszy. Łączna wartość pięciu projektów przeciwpowodziowych to około 1 009 830 987 zł.
Ochrona dolin rzek Miedzianka i Witka
Pierwszy z projektów obejmuje popowodziową odbudowę cieku Miedzianka i Witka. Zakłada on modernizację istniejących oraz budowę nowych budowli przeciwpowodziowych. Prace obejmą m.in. umocnienie brzegów i ubezpieczenie koryta z zastosowaniem naturalnych materiałów.
Dodatkowo, w ramach projektu zaplanowano działania renaturyzacyjne oraz likwidację barier migracyjnych dla organizmów wodnych. Efektem będzie poprawa ciągłości ekologicznej rzek oraz modernizacja ok. 0,84 km wałów przeciwpowodziowych. Inwestycja wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa około 25 tysięcy mieszkańców.
Budowa zbiornika suchego Rzymówka na rzece Kaczawie
Kolejna inwestycja dotyczy budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Rzymówka na rzece Kaczawie. Jego zadaniem będzie redukcja fali powodziowej i zwiększenie retencji wody w regionie.
Zbiornik ma pomieścić do 10,49 mln m³ wody, a z jego efektów skorzysta około 32,5 tys. mieszkańców miejscowości położonych w dolinie rzeki, w tym Legnicy, Rzymówki, Kozowa, Rokitnicy i Łaźniczek.
Kontynuacja przebudowy Polderu Żelazna
Projekt dotyczący Polderu Żelazna to kontynuacja prac realizowanych w latach 2020–2023. Etap drugi zakłada dokończenie inwestycji, której celem jest zwiększenie pojemności retencyjnej polderu do 9,7 mln m³.
Zwiększona pojemność pozwoli na lepszą ochronę miasta Opola oraz Wojewódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po zakończeniu realizacji inwestycja osiągnie pełną funkcjonalność projektowaną w pierwotnych założeniach.
Modernizacja lewego wału rzeki San
Czwarty projekt dotyczy uszczelnienia, podwyższenia i modernizacji lewego wału rzeki San na terenie gmin Stalowa Wola i Zaleszany w województwie podkarpackim. Prace obejmą odcinek od km 9+390 do km 27+000.
Inwestycja pozwoli na zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej na powierzchni około 7,3 tys. ha oraz poprawi bezpieczeństwo dla blisko 8,5 tys. mieszkańców tego regionu.
Kompleksowa modernizacja wałów rzek Wisła, Gostynka i Mleczna
Piąty z projektów zakłada modernizację wałów przeciwpowodziowych na terenie powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz miasta Tychy. Zakres prac obejmuje łącznie około 24,8 km wałów.
Zrealizowane inwestycje zwiększą bezpieczeństwo terenów zagrożonych powodzią, w tym zabudowy mieszkaniowej, infrastruktury gospodarczej oraz terenów rolnych. Szacuje się, że projekt obejmie ochroną około tysiąca mieszkańców.
Dodatkowe wsparcie
W ramach dodatkowego wsparcia finansowego Rząd RP przeznaczył 109 milionów złotych na realizację ponad 180 zadań związanych z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 roku. Wsparcie to jest częścią większego pakietu pomocowego, który w sumie wynosi już blisko 300 milionów złotych.
Działania obejmują naprawę wałów, oczyszczanie koryt rzek, modernizację zbiorników retencyjnych oraz odbudowę infrastruktury hydrotechnicznej.
W ramach zaplanowanych prac przewidziano m.in.:
-
naprawę budowli zrzutowych w zbiornikach Cieplice, Krzeszów II, Mirsk, Sobieszów,
-
działania naprawcze w zbiorniku Sosnówka oraz zbiorniku Mysłakowice,
-
udrożnienie cieków Kamienna i Zadrna,
-
remont wałów kanału Ługa oraz rzeki Orli,
-
odbudowę zabudowy regulacyjnej rzeki Srebrna od Lwówka Śląskiego do Pławy Górnej.
Zadania będą realizowane na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego, w ramach obszaru działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Wody Polskie sukcesywnie uruchamiają postępowania przetargowe zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. W 2025 roku planowane jest zakończenie wszystkich procesów wyboru wykonawców.
Jak podkreśla Mateusz Balcerowicz, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą, działania podejmowane przez instytucję koncentrują się nie tylko na usuwaniu skutków powodzi, ale również na odbudowie i wzmocnieniu infrastruktury wodnej oraz zwiększeniu odporności regionów na przyszłe ekstremalne zjawiska pogodowe.
Komentarze (0)