Reklama

envicon 2023 ad1a

Zamach terrorystyczny w opolskich wodociągach? To tylko ćwiczenia

Zamach terrorystyczny w opolskich wodociągach? To tylko ćwiczenia
Gabriela Jelonek
06.04.2017, o godz. 11:32
czas czytania: około 2 minut
0

W ubiegłym tygodniu opolanie mogli przyglądać się ćwiczeniom antyterrorystycznym, przeprowadzonym w wodociągach. Celem było przeszkolenie pracowników na wypadek ewentualnego zamachu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Zgodnie z zaleceniami na terenie całego kraju wodociągowcy przechodzą specjalne ćwiczenia i szkolenia z ochrony wodociągów oraz tego, jak zachowywać się w czasie ewentualnego ataku terrorystycznego.

– Dostarczamy mieszkańcom regionu wodę, więc musimy szczególnie dbać o bezpieczeństwo terenu zakładu. Cała skażona woda, która jest dostarczana przez naszą spółkę, może dotrzeć, niestety, do mieszkańców – mówił na antenie Radia Opole Wojciech Wiśniewski, specjalista ds. obrony cywilnej i ochrony Wodociągów i Kanalizacji w Opolu.

– Trzeba zwracać uwagę na różne możliwe scenariusze, od fizycznej próby wtargnięcia na teren np. źródeł wody pitnej aż po kwestię prób infiltracji, częstokroć wielomiesięcznej, potencjalnych terrorystów do firm czy instytucji odpowiadających za bezpieczeństwo wodne. W tym ostatnim przypadku należy wziąć pod uwagę działania terrorystów w zakresie belgijskiej energetyki jądrowej, a jak przełożymy to na relatywnie mniejszy poziom ochrony systemów zaopatrywania w wodę, pojawia się nie tyle obawa, co wręcz potrzeba zmiany myślenia – zaznacza dr Jacek Raubo z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Ćwiczenia w Opolu były otwarte dla widzów – wszystko po to, aby uświadomić mieszkańcom, że takie sytuacje mogą mieć miejsce, a także uwrażliwić ich na wszelkie podejrzane zachowania.

W styczniu tego roku niemieckie służby bezpieczeństwa wydały specjalne zalecenia, aby szczególnie chronić miejsca, które mogą stać się celem ataków bioterrorystycznych oraz przeszkalać pracujący tam personel na wypadek ataku.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa, biorąc pod uwagę bioterroryzm, wprowadziła też Francja. Szczególne środki ostrożności obowiązują m.in. w wodociągach i przy ujęciach wody pitnej. Kontrolowane są także preparaty stosowanie przez rolników, gdyż zanieczyszczone nawozy mogą również stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ujęć.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023