Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Ruszyła Platforma Zielonej Energii

Ruszyła Platforma Zielonej Energii
ml
23.06.2017, o godz. 7:55
czas czytania: około 2 minut
0

Celem platformy jest promocja zrównoważonego udziału rolnictwa i towarzyszącego mu przemysłu rolno-spożywczego w realizacji wyzwań związanych z budowaniem bezpieczeństwa energetycznego zjednoczonej Europy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

W skład grupy inicjatywnej Platformy Zielonej Energii „Żywność, paliwa i pasze: rolnictwo to energia dla życia!” weszli wiodący producenci biopaliw oraz wybrane organizacje krajowe z Niemiec, Francji, Litwy, Łotwy, Węgier, Szwecji. Polska reprezentowana jest przez Krajową Izbę Biopaliw.

Platforma Zielonej Energii, mobilizując wspólnotowy sektor biopaliw produkowanych z europejskich surowców rolnych, ma być aktywnym uczestnikiem debaty publicznej na temat nowej dyrektywy w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (tzw. RED II) zainicjowanej przez Komisję Europejską w listopadzie 2016 roku publikacją wstępnej propozycji legislacyjnej. W najbliższych dniach dyskusja w tej sprawie ma rozgorzeć na forum Parlamentu Europejskiego.

Europejski sektor biopaliw nierozerwalnie związany jest z rolnictwem, dla którego stał się niezwykle ważnym impulsem rozwoju i stabilizacji opłacalności. Przetwarzając rzepak i zboża na potrzeby produkcyjne odnawialnych paliw będących substytutem dla importu ropy naftowej dostarczamy jednocześnie na rynek ponad 13 mln ton rocznie wysokobiałkowych komponentów paszowych. Każdy litr biodiesla wyprodukowany w UE ze sprowadzonego w tym celu oleju palmowego zamiast rzepaku oznacza stratę ok. 1,5 kilograma cennej śruty, w miejsce której będziemy musieli zaimportować genetycznie modyfikowaną śrutę sojową – powiedział Zygmunt Gzyra, Prezes Krajowej Izby Biopaliw.

W jego opinii celem Platformy Zielonej Energii poprzez aktywny udział w debacie publicznej na temat nowej dyrektywy REDII jest wskazywanie takich danych i faktów, które w sposób nierozerwalny łączą sektor biopaliw z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich w Unii Europejskiej.

Zdaniem Adama Stępnia, dyrektora generalnego Krajowej Izby Biopaliw cieszy fakt, że platforma skupia zarówno producentów biodiesla jak i bioetanolu, co nie jest zjawiskiem tak powszechnym w całej Europie, choć na takich zasadach od początku swojego istnienia opiera się Krajowa Izba Biopaliw oraz szersze – bo wspólne także dla rolników i branży olejarskiej – porozumienie branżowe w Polsce, jakim jest Koalicja Na Rzecz Biopaliw.

– Platformę Zielonej Energii traktujemy jako kolejną szansę na wzmocnienie naszego przekazu na poziomie unijnym, który od lat formułujemy wspólnie z europejskimi organizacjami branżowymi. Dla nas zatem przystąpienie do Platformy było naturalnym krokiem, w szczególności, że już od kilku miesięcy aktywnie uczestniczymy w debacie na temat przyszłości biopaliw po 2020 roku z pespektywy projektu nowej dyrektywy. W kształcie zaproponowanym przez Komisję Europejską może on niestety niezwykle szybko zaprzepaścić dotychczasowe osiągnięcia implikując również negatywnie na szereg towarzyszących biopaliwom relacji gospodarczych i społecznych w Unii Europejskiej, dlatego wzywamy do przeciwstawienia się planom drastycznego ograniczenia wykorzystania biopaliw produkowanych z surowców rolnych w perspektywie do 2030 roku – skomentował Adam Stępień.

Platformę Zielonej Energii uruchomiono 20 czerwca 2017 r. podczas Tygodnia Zrównoważonej Energii UE w Brukseli.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024