Bajka o "kopciuszku". Czy w końcu pokonamy smog?

Bajka o
Sławomir Rapior
31.08.2018, o godz. 10:38
czas czytania: około 3 minut
1

"Kopciuchy" zostały wycofane z obiegu. Czy to znaczy, że już pokonaliśmy smog? Niekoniecznie. Najpierw musi skończyć się m.in. wielka wyprzedaż starych kotłów w Internecie. Konieczna jest także zmiana naszej mentalności.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Bajka o Kopciuszku kończy się dobrze, pantofelek leży jak ulał, wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Wkrótce przekonamy się, czy w życiu jest jak w bajce – „kopciuchy” wycofano ze sprzedaży w lipcu, więc jest szansa, że jesienią starym kaloszem już w nich nie popalimy. Zakazuje tego ustawa antysmogowa i wynikające z niej regulacje odnośnie wymiany bezklasowych, starych pieców na ekologiczne urządzenia 5-tej klasy. Czyste powietrze nadal jednak stoi pod znakiem zapytania, bo wielka internetowa wyprzedaż „kopciuchów” trwa w najlepsze.

Rozporządzeniem w kotły

1 lipca weszło w życie rozporządzenie zakazujące sprzedaży bezklasowych pieców generujących niską emisję. To element walki ze smogiem, który uzupełni szeroko zapowiadany program pod nazwą „Czyste Powietrze”. “Kopciuchów” nie kupimy już wprawdzie legalnie w sklepach. Są natomiast nadal dostępne w Internecie, gdzie kupimy je – nielegalnie.

Na wielu stronach aukcyjnych nie brakuje ofert „spod lady”, a co najlepsze – ceny towarów najczęściej wynoszą nie więcej niż pietrucha na szemranym bazarze. Komunikaty typu „kotły do spalania biomasy niedrzewnej sprzedam – ostatni dzwonek” kuszą i kusić będą, choć ich ostatni dzwonek wybrzmiał z początkiem lipca gdy kopciuchy miały trwale wypaść z obiegu.

Polak wie jednak co to kreatywność jak mało kto. Wystarczy drobny lifting i „kopciuszkowi” bal niestraszny nawet po północy. W ofertach producentów pojawiły się dość szybko „kotły na biomasę niedrzewną” identyczne jak te na węgiel. Ewolucji nazewniczej dokonały również kotły centralnego ogrzewania, które zgrabnie wpasowały się w buty „podgrzewacza ciepłej wody użytkowej CWU”. To tylko kilka przykładów. Swoją drogą przypomina to niesławne dopalacze sprzedawane swego czasu w celach „kolekcjonerskich”. „Kolekcjonerzy” nie wyszli na tym najlepiej, ale biznes kwitł.

Kombinowanie to nasz sport narodowy. Ale czasem warto odpuścić

Wszystkie te cwane działania pozwalają uniknąć konsekwencji, a w dodatku jeszcze opchnąć towar naiwniakom, których obchodzi wyłącznie niska cena urządzenia, a nie prawne obostrzenia. Cóż, jesteśmy naprawdę kreatywni, jeśli chodzi o omijanie przepisów, wielokrotnie przecież skutecznie “walczyliśmy z systemem”. W tym przypadku jednak zwyczajnie rujnujemy zdrowie swoje i naszych bliskich. Pytanie więc, czy warto teraz kombinować i wdychać całą tablicę Mendelejewa, żeby potem charczeć w wielogodzinnych kolejkach placówek służby zdrowia.

Tym bardziej, że, jak wynika z przedstawionego ostatnio raportu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, smog zabił w 2016 r. 19 tys. Polaków. Koszty zdrowotne niskiej emisji wyniosły w Polsce w 2016 r. między 12,8 mld a 30 mld euro. W przeliczeniu na mieszkańca Polski daje to kwotę 300 – 800 euro.

Smog w Polsce zabija ludzi i generuje olbrzymie koszty [RAPORT]

Idzie jesień i wkrótce toksyny, które dryfują w powietrzu latem za sprawą ciągłych pożarów odpadów ustąpią miejsca brunatnym kłębom z domowych palenisk. Czy zwalczy to program „Czyste Powietrze”, w ramach którego proponuje się dofinansowania na termomodernizację domów i wymianę palenisk? Przypomnijmy, że przeznaczono na to kwotę 103 mld zł. Może warto poszperać i dowiedzieć się o co w tym chodzi i jak można skorzystać z dopłat. Raz na zawsze pożegnać „kopciuszka” i zakończyć ten duszny bal.

W przeciwnym razie “czyste powietrze” zobaczymy tylko przez okulary kwaśno-żółtych kłębów gryzącego dymu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


znawiec

Komentarz #13837 dodany 2018-09-11 11:16:44

Tak, jeśli zdecydujemy się na wycofanie samochodów osobowych (zwłaszcza jednego koncernu) z silnikami diesla. W nowoczesnych i szybkoobrotowych dieslach powstają tlenki azotu (ze względu na wysoką temperaturę spalania). Tlenki azotu utrzymują cząstki pyłu w powietrzu i są głównym sprawcą SMOGU.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Felietony
css.php
Copyright © 2024