Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Czy powstanie Zespół parlamentarno-rządowy do spraw taryf?

Czy powstanie Zespół parlamentarno-rządowy do spraw taryf?
R.G.
18.03.2024, o godz. 9:35
czas czytania: około 3 minut
0

13 marca br., podczas 58. Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągowych w Dźwirzynie, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe, Senator RP Magdalena Kochan (Koalicja Obywatelska), opowiedziała się za powołaniem senacko-sejmowego zespołu ds. – jak to parlamentarzystka ujęła: „sensownego gospodarowania wodą”. Przy czym, zespół ten miałby zając się m.in. pracami nad zmianą dotychczasowego systemu wyznaczania wysokości taryf za dostarczanie wody i odbiór ścieków. Z zamysłem przekazania tych kompetencji gminom.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy uczestnika drugiego dnia 58. Konferencji Przedsiębiorstw Wodociągowych, Senatora RP Stanisława Gawłowskiego (KO):

– To inicjatywa, która dotyczyć będzie bardziej Senatu i Rządu, bo relacja między parlamentem i rządem zawsze jest utrzymywana i ważna. Jednak z  uwzględnieniem tego, że np. Ministerstwo Infrastruktury jest konglomeratem różnych merytorycznie obszarów, takich jak infrastruktura kolejowa, drogowa, lotnictwo i gospodarka wodna. Są to rozbieżne rzeczy, z jednocześnie łączną odpowiedzialnością po stronie Ministra Infrastruktury, co może stwarzać różnego rodzaju obciążenia. My oczywiście mamy świadomość tego, jak ważna jest kwestia dotycząca gospodarki wodnej. I to do tego stopnia, że rzeczywiście warto powołać zespół parlamentarny, który będzie dedykowany tylko i wyłącznie tym problemom. Jednak nie o statusie komisji, bo np. senacka Komisja Klimatu i Środowiska, której szefuję, ma zakresie zadań gospodarkę wodną, ale też np. sprawy związane z adaptacją do zmian klimatu. I przez to kompetencje tej komisji są dużo szersze, niż obszar związany z wodami i gospodarowaniem nimi. A nad tym trzeba się w tym przypadku mocno skupić. Tak więc, to o czym w dniu wczorajszym, podczas konferencji, mówiła Senator Magdalena Kochan wynikało zarówno z toku dyskusji, jak i po części z tego, że od czasu do czasu, na posiedzeniach komisji, której przewodniczę, wracamy do gospodarki wodnej. Natomiast pani Senator Kochan bardzo mocno zaangażowała się w sprawy dotyczące taryfikacji i gdy zobaczyła jak wiele różnych spraw jest z tym związanych, uświadomiła sobie, że bez zespołu, który będzie się tym tylko i wyłącznie zajmował, być może wiele ważnych spraw będzie gdzieś uciekać. I stąd ta koncepcja i ten pomysł.

– Znamy już genezę propozycji powstania zespołu, a jaki jest pana osobisty stosunek do tej idei?

– Rozmawialiśmy wczoraj z panią senator po konferencyjnej debacie związanej z tym tematem i potwierdziłem, że oczywiście chętnie się w takim zespole znajdę. Będę też wspierał pomysł stworzenia tego rodzaju gremium. Działa również kilku innych parlamentarzystów zaangażowanych w sprawy samorządowe, i wszyscy oni, absolutnie wszyscy bez wyjątku, zainteresowani są  takim zespołem. Natomiast przygotowany przez Senat projekt ustawy przekazującej kompetencje w sprawie ustalania wysokości taryf gminom, o czym również wspominała wczoraj Senator Magdalena Kochan, jest gotowy. Sam zaliczam się do grona współautorów tego projektu. Był on też konsultowany m.in. z przedstawicielami Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, a także stowarzyszenia – Zachodniopomorskiego Forum Wodociągowego. Dodam, że w mojej ocenie, to dobry projekt i niewiele będzie trzeba w nim poprawiać. Jednakże, za każdym razem, gdy ktoś ma pomysł i mówi, że coś może być lepsze, to ja chętnie w tym uczestniczę. Samorządowy zespół parlamentarny już się o tym projekcie wypowiedział. I popiera go. Też chciałby powrotu roli regulatora taryf do gmin. Dodam, że moim zdaniem, to tylko kwestia czasu, gdy sprawa zostanie ostatecznie rozstrzygnięta.

– Czego zatem możemy spodziewać się po przyszłotygodniowym spotkaniu z Ministrem Infrastruktury Dariuszem Klimaczakiem?

– W przyszłym tygodniu, podczas spotkania i rozmów z ministrem będę chciał bardziej skupić się na zadaniach komisji, której przewodniczę, a tematów z tym związanych jest naprawdę dużo. Choćby taka prośba, żeby obecnie z powodów nie merytorycznych nie blokować już wniosków taryfowych, które zostały przez właściwe podmioty – spółki, czy samorządy – złożone. To ważne, bo zanim przyjęta będzie i zacznie obowiązywać ustawa, upłynie trochę czasu. Dlatego też, w tym przypadku Wody Polskie powinny dużo szybciej rozstrzygać sprawy dotyczące taryf na wodę i ścieki. Spotkanie z ministrem ma się odbyć w środę lub w czwartek przyszłego tygodnia, po potwierdzeniu terminu przez wszystkich uczestników i wtedy będzie więcej wiadomo jak dalej potoczą się losy polskiego prawa taryfowego.   

Z Senatorem RP Stanisławem Gawłowskim rozmawiał Robert Gorczyński, redaktor prowadzący Miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja”.

Więcej informacji o 58. Konferencji w artykule pt.: Wojna i sytuacje kryzysowe, czyli drugi dzień 58. Konferencji ZFW

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024