Widzisz komin, z którego wydobywa się gęsty, śmierdzący dym? Łap za telefon, cykaj zdjęcie i wrzucaj na wydarzenie: „W tym sezonie podkabluję każdego, kto pali śmieciami”. Polujemy na takie kominy.

Zastanawialiście się kiedyś jaki jest nasz stosunek do palenia śmieci w domu? Nas – wszystkich Polaków. Czy istnieją na ten temat jakieś badania? Co przeciętny Polak sądzi o paleniu śmieciami w piecu?

Takie badania powstały 2 lata temu w ramach akcji “Nie rób dymu”. Wynika z nich, że według 20 proc. Polaków palenie w piecu śmieciami jest proekologiczne – bo dzięki temu mniej odpadów trafia na wysypiska. Natomiast 18 proc. myśli, że takie zachowanie to oznaka przedsiębiorczości.

Bogatsi o tę wiedzę – być może – zastanawiacie się teraz gdzie my żyjemy, kto nas tu wrzucił oraz jak odnaleźć się w rzeczywistości, w której statystycznie co piąta osoba widzi w lustrze miłośnika przyrody i rekina biznesu, bo spala opony w piecu…

Lecz tu nie ma co się zastanawiać. Trzeba działać. Trucicieli najlepiej zgłaszać na policję i do straży miejskiej. I choć wielokrotnie po drugiej stronie słuchawki usłyszycie, że “patrol jest w terenie” i że “to potrwa”, nie można odpuszczać – to kwestia życia lub śmierci.

Ostatnio na Facebooku wystartowało wydarzenie, gdzie można się dzielić swoimi refleksjami na temat palenia czym popadnie czy działań (lub ich braku) odpowiednich służb w tym temacie.

Wrzucajmy do Internetu zdjęcia dymiących, trujących kominów, zgłaszajmy zatruwanie powietrza w waszych miastach, wsiach, osiedlach, dzielnicach. Niech truciciele wiedzą, że że ich widzimy i że zostaną rozliczeni ze swojego nielegalnego zachowania. Nie odpuszczajmy!

Najnowsze badania potwierdzają, że smog i niska emisja powstająca w wyniku spalania śmieci w domowych piecach zatruwa nasze mózgi, obniża inteligencję, skraca nam życie. Przez to chorujemy na przewlekłe choroby, więcej płacimy za opiekę lekarzy, a w organizmach naszych dzieci lęgną się choroby, o których jeszcze nie wiedzą.

Władze proponują kolejne programy naprawy powietrza, ale tak naprawdę co roku jest to samo – kwaśno-żółte kłęby gryzącego dymu nad kominami domów w okresie grzewczym. Zanim rządowe programy coś zmienią minie wiele lat. Tymczasem codziennie, już od września widzimy z okna toksyczne dymy i… nic nie robimy, bo przecież nie jesteśmy kapusiami. Ale bądźmy – chodzi przecież o nasze życie i naszą planetę!

Czytaj więcej

8 Komentarze

 1. Ktoś może wytłumaczyć, jak mam poprawnie dodać informację na FB akcji “W tym sezonie podkabluję każdego, kto pali śmieciami”?
  Mam poziomu ich strony kliknąć “utwórz wydarzenie”? Nie korzystam zbyt wiele z FB i nie kojarzę skrótów myślowych oczywistych dla wszystkich.

 2. Dzisiaj właśnie to zrobiłam. Podkablowałam z premedytacją i zadowoleniem taki incydent na policję. Mam totalnie gdzieś czy jestem dla kogoś kapusiem, osoby które tak myślą są dla mnie tyle samo warci jak Ci co palą w piecu śmieci.

 3. Absurd. Bo do domu może wejść tylko policji i to w uzasadnionym przypadku podejrzenia przestępstwa czyli generalnie czynu ściganego z kodeksu karnego. Wszyscy inni mogą grzecznie poprosić o wpuszczenie na teren posesji.
  Co innego w kamienicach zarządzanych przez ZBM itp.,

  Na marginesie tlenki azotu wytwarzane masowo przez samochody osobowe z silnikami Diesla, zwłaszcza te wytwarzane przez pewien ulubiony przez Polaków koncern, trują z 1 dzień tak jakbym przez miesiąc spalał plastik w domowej kotłowni.
  Więc gdzie tu adekwatność…

  • Panie anty, tlenki azotu o których Pan wspomina, to kolejny wielki problem. Starajmy się jednak robić to co w naszej mocy żeby powietrze było czystsze i zdrowsze.

   Kolejnym równie poważnym i wielkim problemem jest moim zdaniem wszechobecny plastik. Tysiące lat ludzkość rodziła sobie doskonale bez tego tworzywa. Używaliśmy szkła i papieru, obecnie mam wrażenie że wszystko zastąpilismy plastikiem. Jest nie zdrowy i zanieczyszcza środowisko… masakra…

   Ludzie nie palcie w piecu jeb… plastikiem, to czyste nie pozorne zło.

 4. Polacy to kapusie i odwieczni męczennicy na własne życzenie , a jeszcze jedno, jeżeli kapuś zakapuje kapusia to grzech ? czy dobry???? uczynek?????

Skomentuj