Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Na budynkach poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego powstaną instalacje fotowoltaiczne

Na budynkach poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego powstaną instalacje fotowoltaiczne
PAP/dom
10.05.2021, o godz. 14:51
czas czytania: około 2 minut
0

Na pięciu budynkach i trzech akademikach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zainstalowane zostaną instalacje fotowoltaiczne. Jak podkreśliły władze uczelni, to jedna z największych instalacji OZE na budynkach użyteczności publicznej w Poznaniu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Iwona Cieślik poinformowała, że planowana inwestycja obejmie instalację dachowych modułów fotowoltaicznych oraz – jak wskazała – „po raz pierwszy w Poznaniu modułów dachowych samoodśnieżających, świetlików fotowoltaicznych oraz lameli fotowoltaicznych szkło-szkło montowanych jako żaluzje zewnętrzne”.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do 15 października tego roku, a produkowana energia zostanie wykorzystana wyłącznie na użytek obiektów uczelni.

Zastępca kanclerza ds. technicznych UPP Marek Klimecki zaznaczył, że „instalacja fotowoltaiczna zostanie tak zaprojektowana, aby inteligentnie zarządzać energią poprzez system, który koordynuje pracę modułów oraz falowników fotowoltaicznych”.

– Dzięki temu wyprodukowana energia w ciągu roku będzie wynosić 428,80 MWhe/rok, co pozwoli zaoszczędzić 360,82 tony ekwiwalentu CO2/rok. Na każdym z budynków z zainstalowanymi modułami będą monitory, na których można będzie zobaczyć ilość energii produkowanej w danej chwili, wyprodukowanej w całości oraz oszczędności CO2 – podkreślił Klimecki.

Instalacje fotowoltaiczne pojawią się na budynku Collegium Maximum, Biocentrum, Centrum Kultury Fizycznej, Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, oraz na budynkach domów studenckich „Jurand”, „Danuśka” i „Maćko”.

Według kanclerza uczelni Roberta Fabiańskiego, inwestycja poza oczywistymi korzyściami finansowymi i środowiskowymi ma również promować tego typu ekologiczne rozwiązania.

– W czasach, kiedy priorytetem jest zmniejszenie szkodliwego wpływu człowieka na środowisko, bardzo ważnym jest wdrażanie innowacyjnych metod pozyskiwania energii przez duże podmioty jak nasz Uniwersytet – wskazał Fabiański.

Dodał, że jedną z realizowanych już tego typu inwestycji jest działanie nowoczesnej biogazowni UPP w Zakładzie doświadczalnym w Przybrodzie, pozwalającej na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 6,8 tys. ton rocznie.

Instalacje fotowoltaiczne na budynkach uczelni wykona wyłoniona w przetargu firma ML System S.A.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024