Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Oczyszczanie ścieków jako element inteligentnego miasta na Envicon 2018

Oczyszczanie ścieków jako element inteligentnego miasta na Envicon 2018
jwo
29.11.2018, o godz. 12:53
czas czytania: około 2 minut
1

Rola oczyszczalni ścieków w polskich miastach jest coraz większa i wykracza już poza tradycyjnie rozumianą gospodarkę komunalną. O potencjale energetycznym sektora wod-kan i przykładach jego zastosowania pod tym kątem mówiono podczas kongresu Envicon Environment 2018.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW w Tychach przewiduje, że dla rozwoju gospodarki w najbliższych dziesięcioleciach najważniejsze będą dostęp do wody, energetyka oraz zasoby wiedzy.

Zwiększa się również rola oczyszczania ścieków w życiu miast. – Dzisiaj oczyszczalnia ścieków zmieniła swoje znaczenie. To “biegun technologiczny” decydujący o tym, jak będzie rozwijała się gospodarka wodno-ściekowa – mówił prezes Gieleciak. Oczyszczanie ścieków to teraz także źródło energii i cennych pierwiastków oraz miejsce unieszkodliwiania odpadów. Oczyszczalnia zmieniła swoje znaczenie i rolę w gospodarce miejskiej, stając się elementem nowoczesnego, inteligentnego miasta.

Obecnie w Tychach oczyszczalnia dzięki produkcji biogazu jest samowystarczalna energetycznie. Produkowany prąd zasila także Park Wodny Tychy, a nadwyżki energii są odsprzedawane do sieci. W przyszłości prąd z biogazu będzie mógł też zasilać miejską sieć trolejbusów.

Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej skupił się na tym, jak branża wod-kan może wykorzystać potencjał energetyki odnawialnej oraz jaka będzie jej rola w polityce energetycznej w najbliższych latach.

– Potencjał produkcji energii w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym jest potężny – ocenił prelegent.

Podczas sesji mowa była także o benchmarkingu. Rozmawiali o nim dr Jędrzej Bylka z Politechniki Poznańskiej oraz Adam Gołębiewski z Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie”. IGWP planuje kontynuację publikacji swoich raportów, dane z których pomagają przedsiębiorstwom wod-kan porównywać i korygować swoje strategie.

W dalszej części konferencji mowa będzie także o współpracy Polski z Ukrainą pod kątem inwestycji wod-kan, finansowaniu oraz wodach opadowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Andrzej Grundland

Komentarz #14852 dodany 2018-11-30 19:50:34

Mała retencja to niezwykle wazki temat . Dobrze, że choć jedno miasto zaczyna dostrzegać deficyt wody. Żółte trawniki, wysuszone krzewy, usychające drzewa, tumany kurzu i tzw. betonowa patelnia to codzienny widok mego miasta Warszawy. Tak być nie musi.... Tak Być nie może... A tylko głupi nie sięga do źródeł...

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do ENVICON Environment
css.php
Copyright © 2024