Odpady kuchenne do pojemnika na zmieszane. Tak radzą urzędnicy

Odpady kuchenne do pojemnika na zmieszane. Tak radzą urzędnicy
Sławomir Rapior
09.11.2018, o godz. 11:46
czas czytania: około 3 minut
1

Na zimę resztki kuchenne wrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane – tak selektywną zbiórkę bioodpadów widzi ratusz w podpoznańskim Luboniu. Takich miast niestety jest więcej. Ich mieszkańców uspakajamy: wiosną znów będą mogli segregować, sięgając dla swych miast wyżyn poziomów recyklingu. Co tam zima – szybko minie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

„Prosimy o wrzucanie drobnych odpadów biodegradowalnych wytwarzanych w domu (np. obierek) do odpadów zmieszanych”. To jedno zdanie pokazuje jaki sens ma selektywna zbiórka odpadów biodegradowalnych w niektórych samorządach…

Taka informacja pojawiła się w oficjalnym komunikacie Urzędu Miasta Luboń zacytowanym przez portal e-lubon.pl. Na stronie urzędu wiadomość do mieszkańców na temat zbiórki bioodpadów widnieje w tym samym kształcie, usunięto z niej jednak kontrowersyjny fragment nt. wyrzucania odpadów kuchennych do pojemników na odpady zmieszane.

Segregacja sezonowa

Okazuje się, że w Polsce są jeszcze miejsca, gdzie selektywna zbiórka przypomina sezonową wyprzedaż truskawek, które pojawiają się nagle i równie szybko znikają ze straganów. Ale czy segregowanie śmieci nie miało być długofalowym działaniem na rzecz ochrony środowiska? Czy dążąc do zrównoważonego rozwoju społeczeństw w świecie, który coraz mocniej zużywamy, możemy pozwolić sobie na taryfę ulgową?

Od stycznia system zaczął w wielu miastach obejmować też zbiórkę odpadów zielonych. Chwilę trwało zanim mieszkańcy wyodrębnili dodatkową górkę na tę frakcję w pojemnikach pod swoimi zlewami i zaczęli wierzyć w sens tego, co robią. Kilka miesięcy później okazuje się, że ta selektywna zbiórka to ogólnie fajna zabawa, ale czasem można na nią przymknąć oko. „Przecież wagarował każdy, a jakoś wszyscy na ludzi wyszliśmy”.

Bioodpady w Luboniu wędrują do pojemnika na odpady zmieszane

Mniej więcej taki przekaz płynie z komunikatu, który do swoich mieszkańców kieruje Urząd Miasta w Luboniu – miasta, które zaczyna słynąć z tego, że selektywna zbiórka odpadów uzależniona jest tu od pór roku. Władze ogłosiły właśnie wstrzymanie odbioru odpadów zielonych w okresie zimowym (1.12.18-31.03.19). Tłumaczy się to brakiem liści na drzewach i ogólnym uwiądem roślinności.

Ale odpady biodegradowalne to przecież także resztki kuchenne, które wrzucamy do pojemników na „bio”. Robimy to m.in. dlatego, żeby nie marnować zawartego w nich potencjału energetycznego. Według zaleceń władz miasta mieszkańcy mają je teraz wyrzucać do worków na odpady zmieszane. Pytanie więc, jaki jest sens prowadzenia selektywnej zbiórki, skoro przyzwala się na skorzystanie z takiej furtki.

Takich miast jest więcej, niektóre z nich wstrzymują odbiór bioodpadów jeszcze jesienią, zasłaniając to “uchwałami o zmianach uchwał”. Taki sam model odbioru odpadów funkcjonuje w Mosinie, gdzie są odbierane do końca listopada, natomiast w Komornikach odpady te odbierane są do końca października. By stwierdzić, że to kompletnie bez sensu wystarczy mieć oczy – jesieni nie sposób nie zauważyć zwłaszcza tej gnijącej nam teraz pod nogami.

Tymczasem mieszkańcom zaleca się dostarczenie zebranych liści we własnym zakresie do lokalnych PSZOK-ów. Wszystko w ramach opłaty śmieciowej. Oczywiście wiemy, że w praktyce skończy się to upychaniem liści i domowych resztek kuchennych do jednego wora ze zmieszanymi, a co radykalniejsi puszczą problem z dymem na swoim ogrodzie. Nie każdy ma samochód i nie każdy ma chęci. A teraz gdy miasta sygnalizują, że segregacja na „bio” nie jest taka ważna, aby realizować ją cały rok, tych chęci będzie jeszcze mniej. Za to dymu więcej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


alek

Komentarz #14801 dodany 2018-11-27 16:01:09

Ale to nie jest największy problem z władzami gmin.... NAJWIĘKSZYM PROBLEMEM JEST CENA. Bo jak ogłosić mieszkańcom, ze będzie wzrost opłaty.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Felietony
css.php
Copyright © 2024