Odnawialne źródła energii przez ostatnie lata na dobre zadomowiły się w polskich jednostkach samorządu terytorialnego, a także w przedsiębiorstwach komunalnych funkcjonujących w ich ramach. Powoli aklimatyzują się w obiektach należących do uczelni, kolei, spółdzielni mieszkaniowych, a nawet instytucji kultu religijnego.

Doskonałym przykładem rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce są panele fotowoltaiczne, które montuje się w iście imponującym tempie. Obok sprawdzonych rozwiązań wciąż pojawiają się nowe, a włodarze miast, gmin czy przeróżnych przedsiębiorstw i instytucji nie wahają się ich wykorzystywać. 

Wielość miejsc, w których instalowane są odnawialne źródła energii, a także różnorodność powstających instalacji powoduje, że OZE przenoszą się z budynku na budynek, z instytucji na instytucję i ewoluują w miarę potrzeb użytkownika, konkretnego projektu, rodzaju prowadzonej działalności czy nawet struktury architektonicznej obiektu. Dziś jedno rozwiązanie uzupełnia kolejne, co w konsekwencji przynosi różnorodne pożytki ekologiczne oraz ekonomiczne. 

Tę codzienność zaczynali akademicy

– Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu od wielu lat jest „zieloną” uczelnią. Nie tylko kształcimy specjalistów zajmujących się odnawialnymi źr&o...