Tak dla uczciwego, efektywnego modelu ROP
Od lat jako branża opakowaniowa i odpadowa mówimy jednym głosem: chcemy wdrożenia w Polsce systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), zgodnego z prawem UE. Wszyscy też dostrzegamy niedoskonałości obecnego mechanizmu finansowania recyklingu, opartego na dokumentach potwierdzających recykling (DPR). Rozmawiajmy o tych zmianach.
My, jako Interzero Organizacja Odzysku Opakowań, jesteśmy otwarci na dyskusję zarówno o uszczelnieniu oraz ewolucji obecnego systemu, jak i o zupełnie nowym modelu ROP, bazującym na zasadach konkurencji rynkowej. Dobrych przykładów z państw członkowskich UE nie brakuje. Warto czerpać z nich inspirację.
Chociaż wierzymy w jak najlepsze intencje Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które zaprezentowało wstępną propozycję systemu ROP, to obecny kierunek budzi poważne wątpliwości – pod względem zarówno skuteczności środowiskowej proponowanych rozwiązań, jak i zgodności z prawem unijnym.
Obowiązek płacenia bez wpływu na sposób realizacji zadań
W przedstawionym przez resort środowiska rozwiązaniu funkcję administratora systemu ROP ma pełnić Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Taki model oznacza brak realnego wpływu przedsiębiorców na sposób realizacji obowiązków związanych z zagospodarowaniem odpad&o...