Ponad połowa odpadów z "żółtego worka" nie kwalifikuje się do recyklingu [ROZMOWA Z EKSPERTEM]

Ponad połowa odpadów z
03.10.2022, o godz. 11:30
czas czytania: około 2 minut
1

- Ponad połowa odpadów z tzw. żółtego worka nie kwalifikuje się do recyklingu - nie ma na nie zbytu, nie ma technologii zagospodarowania. Jedną z głównych przyczyn jest brak ekoprojektowania. Gdyby te opakowania czy produkty były ekoprojketowane czyli przygotowane tak aby nadawały się do recyklingu wtedy materiał wróciłby do obiegu zamkniętego - mówi Piotr Szewczyk przewodniczący Rady RIPOK oraz Dyrektor ZUOK „Orli Staw”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ekoprojektowanie, które ma być elementem rozszerzonej odpowiedzialności producenta może być odpowiedzią na trudności z wielomateriałowymi opakowaniami. Dyrektor ZUOK Orli Staw jest inicjatorem najnowszej inwestycji w Polsce do przetwarzania bioodpadów bazującej na procesie fermentacji. Zagospodarowanie bioodpadów jest ważnym elementem ekonomii, ekologii i gospodarki. Mając pięciofrakcyjny system segregacji odpadów, w których jednym z nich jest bio, koniecznym jest myślenie o sposobie jej zagospodarowania. Przetwarzanie bioodpadów może być drogą do osiągania poziomów recyklingu.

Piotr Szewczyk, będzie jednym z uczestników debaty „NARZĘDZIA DO OSIĄGANIA CELÓW ODPADOWYCH: BAT, ROP I SYSTEM KAUCYJNY” podczas  Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON. Wydarzenie to będzie miało miejsce w dniach 18-19 października 2022 w Poznaniu.


Podczas Kongresu ENVICON omawiane będą również między innymi zagadnienia związane z kryzysem energetycznym, problematyka dotycząca zagospodarowania odpadów, oraz kwestie deficytu wody i suszy.

Szczegóły, program i rejestracja na stronie:

Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON

Zapraszamy


Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk gościem Kongresu Envicon 2022

Prelegentem i panelistą podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON będzie także Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Henryk Kowalczyk. Jak zauważa Piotr Szewczyk, branża pokłada duże nadzieje we współpracy z Wicepremierem w zakresie zagospodarowania odpadów w rolnictwie.

Minister Kowalczyk nie tylko weźmie udział w sesji inauguracyjnej Kongresu ale przede wszystkim będzie jednym z panelistów podczas panelu dyskusyjnego: “Cele klimatyczno-środowiskowe w nowych realiach – możliwe czy nie?”

Szczegóły, program i rejestracja na to wyjątkowe wydarzenie na stronie: Międzynarodowy Kongres Ochrony Środowiska ENVICON


Kłopoty z decyzjami środowiskowymi i niestabilność prawa – oto rzeczywistość branży odpadowej [ROZMOWA Z EKSPERTEM]


Czym jest łańcuch wartości tworzyw i jakie znaczenie ma dla realizacji celów klimatyczno-środowiskowych? [ROZMOWA Z EKSPERTEM]


 

Gospodarka odpadami w czasach kryzysu – debata ekspercka

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


W poszukiwaniu straconego czasu...

Komentarz #206843 dodany 2022-10-03 18:08:50

Mieliśmy już ministra środowiska co osiem lat temu nie widział powodu aby segegować odpady domowe, teraz mamy przewodniczącego Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów twierdzacego w osiemnastym roku naszej obecności w Unii Europejskiej, że nadal jest system "róbta co chceta" przez co zbiórka tworzyw i drobnych metali do żółtego worka nie ma dużego sensu... Sorry - ale nadal mamy takich ministrów i przewodniczących od odpadów...

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do envicon 2022
css.php
Copyright © 2024