Prezydent Starachowic przyznaje: przyczyniłem się do betonozy

Prezydent Starachowic przyznaje: przyczyniłem się do betonozy
Kalina Olejniczak
28.06.2019, o godz. 17:20
czas czytania: około 3 minut
0

Czerwiec 2019 roku zapamiętamy na długo. Z uwagi na rekordowe temperatury i miejskie powodzie. Z uwagi na to, że następstwa zmian klimatu stały się w końcu tematem powszechnej debaty.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W 50-tysięcznych Skierniewicach skończyła się woda. Po prostu. Została zużyta na kąpiele, podlewanie ogródków, mycie samochodów, spłukiwanie toalet i naczyń, wypita przez mieszkańców i wykorzystana przez przemysł. Zbiorniki okazały się puste.

Szok. Coś, co dzieje się w dalekich Indiach i Afryce, coś, co oglądamy na ekranach telewizorów nagle staje się naszą codziennością.

Zaraz potem kolejny news: tym razem miasto w świętokrzyskiem – powódź w Starachowicach.

Dziś pierwszą reakcją na wydarzenia, jakie elektryzują ludzi, są memy. Żyjemy wszak w kulturze obrazkowej. Tym, który zapamiętamy po suszy skierniewickiej i powodzi starachowickiej nie będą zatem obrazy ludzi z baniakami przy cysternach ani autobus w wielkiej kałuży. Tym, co łączy oba miasta S są ich rynki i zestawienia zdjęć – rynek przed i po remoncie. Czym się od siebie różnią? Betonem, który zastąpił klomby, trawniki i drzewa.

Na tych wybrukowanych rynkach, w betonowych parkach wodociągi stawiają dziś kurtyny wodne, by schłodzić mieszkańców. Pitną wodą zlewają ulice w skwar, aby w miastach dało się żyć.

To nie jest tylko przypadek Skierniewic i Starachowic. Tak zabetonowano prawie wszystkie polskie miasta w ostatnich latach. Pod place, nowe budynki, szersze jezdnie i o zgrozo! parkingi (wiedzą państwo, że w konkurencji „liczba samochodów przypadająca na mieszkańców miast” zajmujemy pierwsze lokaty w Europie?).

Skierniewicka susza może więc za chwilę stać się suszą poznańską, warszawską, lubelską…. A powódź starachowicka ogólnomiejską powodzią polską…

Szanuję Prezydenta Starachowic.

Na swoim profilu fejsbukowym miał odwagę, jak żaden ze znanych mi włodarzy miast – ci zazwyczaj chwalą się sukcesami – napisać: „przyznaję się”.

Marek Materek pisze: “Betonoza. Przyznaję się. Dołożyłem do tego swoją cegiełkę przez 4 lata. Budowaliśmy miejsca postojowe, gdzie się tylko dało by ułatwić życie kierowcom. Zmniejszyliśmy ilość zieleni by wybrukować kolejne powierzchnie dla samochodów. Zamiast przestawiać się na pieszych, rowerzystów i komunikację miejską „robiliśmy dobrze” kierowcom.”

Pisze też, że swoją cegiełkę dołożyło i wielu mieszkańców. „Wystarczy popatrzeć na to jak wyglądały nasze podwórka kilkanaście lat temu, a jak wyglądają dziś. Ile przybyło na nich kostki, betonu, granitu i ile ubyło zieleni.”

I dalej: „Ile drzew wycięliśmy, a ile zasadziliśmy nowych. Tu także biję się w pierś. Niektórych wycinek moglibyśmy uniknąć wymuszając na projektantach większe wyczucie względem istniejącej zieleni. Zbyt często też poddawaliśmy się naciskom społecznym, często słyszałem, by wyciąć drzewo „bo w mieszkaniu nie ma światła dziennego lub zasłania widok z okna”.

Prezydent zdaje sobie sprawę, że kanalizacja burzowa, choćby i doprowadzona do wszystkich zakątków nie wystarczy, bowiem zaniedbana została mała retencja wód opadowych.

Wreszcie zapowiada zmianę sposobu myślenia o mieście, zmiany organizacyjne i infrastrukturalne.

Lato przed nami. Nie będzie łatwe. Będzie brakować wody, będą zdarzać się deszcze nawalne. Takie czasy nastały i szybko się to nie zmieni. Mam nadzieję jednak, że przybędzie burmistrzów i prezydentów, którzy nie tylko jak Marek Materek uderzą się w pierś, ale i całkiem realnie:

– nie zatwierdzą projektu kolejnego betonowego parku

– powiedzą „stop” wycince drzew

– nie odbiorą inwestycji, w której nie zagospodarowuje się wód opadowych

– nie pozwolą na koszenie trawników do gołej ziemi

Etc, itd., itp…

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Felietony
css.php
Copyright © 2024