Kraków odebrał 15 nowych autobusów elektrycznych
Krakowskie MPK odebrało 15 przegubowych autobusów elektrycznych Solaris. Wartość kontraktu przekroczyła 49 mln zł netto, a liczba elektryków we flocie przewoźnika wzrosła do 158.
Łącznie artykułów: 116.
Krakowskie MPK odebrało 15 przegubowych autobusów elektrycznych Solaris. Wartość kontraktu przekroczyła 49 mln zł netto, a liczba elektryków we flocie przewoźnika wzrosła do 158.
Gdańsk złożył wnioski o dofinansowanie zakupu 40 autobusów elektrycznych z funduszy unijnych i jednocześnie ogłosił przetargi na ich dostawę. Miasto zaznacza, że realizacja inwestycji jest ściśle uzależniona od otrzymania środków zewnętrznych.
Trzy nowe autobusy elektryczne Solaris wyjechały na ulice Oświęcimia. Prezydent miasta Janusz Chwierut powiedział, że komunalny Miejski Zakład Komunikacji w sumie zakupił 14 elektryków, co stanowi blisko 40% taboru spółki. Nowe pojazdy zastąpią wysłużone.
Pierwszy autobus elektryczny Solaris zasilił flotę Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach. To początek większych zmian - jeszcze w 2026 r. miejska komunikacja ma być w pełni nisko- i zeroemisyjna.
W czwartek władze Ostrowa Wlkp. popisały umowę na dostawę czterech kolejnych elektrobusów Solaris wraz z ładowarkami za ponad 12 mln zł. Po mieście kursuje ponad 20 elektrycznych autobusów.
25 nowych autobusów elektrycznych i hybrydowych wzmocni od czwartku flotę komunikacji miejskiej w Gliwicach. Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach, Katowicach i Sosnowcu oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej dostaną w 2026 r. ponad 30 nowych autobusów elektrycznych.
Norweski operator transportu wykrył, że autobusy chińskiej marki Yutong można zdalnie zatrzymać. W Warszawie takich pojazdów jest już 18, a wkrótce ma dołączyć kolejne 30. MZA zapewnia, że jego tabor spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa obowiązujące w Unii Europejskiej.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia podpisała w piątek umowę na zakup od Solarisa 42 nowych autobusów elektrycznych dla swojej spółki Przedsiębiorstwo Komunikacji Metropolitalnej w Świerklańcu. Zakup wesprą fundusze unijne z Krajowego Planu Odbudowy.
Olsztyn zainwestował 21 mln zł w zakup dziesięciu hybrydowych autobusów Solaris, wyposażonych w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. To część projektu wartego 130 mln zł, który w kolejnych latach przewiduje zakup następnych pojazdów i rozwój transportu publicznego w mieście.
Stacja ładowania autobusów elektrycznych powstanie w bazie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Bielsku-Białej. Przewoźnik podał, że zawarł umowę z wykonawcą. Systemy plug in oraz pantografowe umożliwią równoczesne ładowanie 16 autobusów.
Podpisano umowę na budowę nowoczesnej zajezdni autobusowej przy ul. Brunatnej w Koninie. Obiekt ma być gotowy do końca listopada 2027 r. i umożliwi obsługę floty elektrycznej i wodorowej.
Białystok wymienia flotę autobusów. Miasto podpisało umowę na dostawę 28 nowych przegubowych Solarisów Urbino 18 mild hybrid o wartości 66 mln zł. Dołączy do nich także 30 autobusów elektrycznych z pełnym zapleczem ładowania, a w planach jest zakup kolejnych 60 e-busów.
"Problem z zakupem autobusów miejskich, które w razie kryzysu służyłyby do ewakuacji ludności polega na tym, że z jednej strony tabor powinien być przyjazny środowisku, a z drugiej zapewniać bezpieczeństwo" - powiedział w rozmowie z PAP Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.
Tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Łodzi ma powiększyć się o 64 nowe autobusy. Przewoźnik ogłosił właśnie przetarg na dostawę 35 autobusów 12-metrowych, 28 przegubowych oraz jeden pojazd szkoleniowy, do prowadzenia kursów dla kandydatów na kierowców.
Dwie oferty dostała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w przetargu na 31 nowych autobusów elektrycznych z ładowarkami dla samorządowych przewoźników. Jedna z ofert mieści się w budżecie niespełna 139 mln zł, druga minimalnie go przekracza.
Nowoczesne autobusy hybrydowe wyjadą w tym roku na gliwickie ulice. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach wyłoniło właśnie w przetargu dostawcę 15 nowych pojazdów. Gliwicki magistrat przypomniał, że PKM Gliwice zamówiło w listopadzie ub. roku u firmy Solaris 10 nowych autobusów elektrycznych.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Suwałkach podpisało w piątek umowę na zakup 3 kolejnych miejskich autobusów elektrycznych za niemal 10 mln zł. To tylko pierwszy krok, bo magistrat poinformował, że do czerwca przyszłego roku miasto zakupi w sumie 15 pojazdów za 113,5 mln zł.
Miejskie Zakłady Autobusowe podpisały umowę na zakup 50 kolejnych autobusów elektrycznych. 18-metrowe elektryki wyprodukuje firma Solaris Bus & Coach. Nowoczesne przegubowe pojazdy trafią na ulice stolicy w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy.
Dwóch producentów złożyło oferty w przetargu na zakup 32 autobusów zasilanych energią elektryczną ogłoszonym przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Będą ekologiczne i wyposażone m.in. w pełen monitoring, ładowarki USB czy elektryczny system ogrzewania.
Miasto zakupi 19 elektrycznych autobusów za blisko 50 mln zł bezzwrotnej dotacji. Pierwsze elektryki wyjadą na ulice miasta w marcu 2026 r. – powiedział prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zawarła umowę na europejskie dofinansowanie projektu, w którym m.in. chce kupić elektryczne autobusy do obsługi linii z lotniska Katowice do centrów Katowic i Sosnowca - poinformował w środę przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.
Sejm skierował w środę projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych do ponownych prac w komisjach. Projekt zakłada wprowadzenie w niektórych miastach obowiązku ustanowienia stref czystego transportu oraz zakupu autobusów wyłącznie zeroemisyjnych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże w formie dotacji i pożyczek ponad 40 mln zł dofinansowania na zakup 11 nowych autobusów dla Konina. Rozwój zeroemisyjnego transportu w polskich miastach jest współfinansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Tarnów/ Solaris Bus & Coach wybrany w przetargu MPK na autobusy elektryczne Rodzima firma Solaris Bus & Coach wygrała przetarg na dostawę 17 nowych niskopodłogowych autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania, rozstrzygnięty przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Tarnowie. Zaproponowana cena to ponad 52 mln zł.
Samorządowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Gliwice wybrało ofertę Solarisa w przetargu na dziesięć nowych autobusów elektrycznych - przekazał w piątkowym biuletynie gliwicki samorząd. Zakup ma być finalizowany w IV kw. 2025 r.