Druga młodość robotniczej famuły w Łodzi
Kilkanaście użytkowych lokali, kilkadziesiąt mieszkań, biura i hostel, a wszystko z zielonymi i ekologiczno-oszczędnościowymi rozwiązaniami. Tak ma się zmienić obiekt przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi.
Łącznie artykułów: 1651.
Kilkanaście użytkowych lokali, kilkadziesiąt mieszkań, biura i hostel, a wszystko z zielonymi i ekologiczno-oszczędnościowymi rozwiązaniami. Tak ma się zmienić obiekt przy ul. Ogrodowej 24 w Łodzi.
Kosztem blisko 100 mln zł w Mysłowicach uprzątnięto składowisko niebezpiecznych odpadów, gdzie porzuconych było m.in. około 8 tys. ton chemikaliów. Tykająca w centrum miasta bomba ekologiczna została rozbrojona – mówił w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
We wtorek 5 lipca br. Inspektorzy WIOŚ z Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej we Wrocławiu ujawnili zakopane odpady na polach koło Legnicy. Na powierzchni ok. 2 ha za pomocą ciężkiego sprzętu wykonano 91 odkrywek gruntu, na głębokość do 3 m. – w każdej były odpady.
W Rzeszowie wmurowano kamień węgielny pod budowę drugiej linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii – inwestycji PGE Energia Ciepła z Grupy PGE. Spółka aktywnie uczestniczy w procesie transformacji krajowego ciepłownictwa m.in. poprzez realizację działań zmierzających do zmiany aktywów wytwórczych w kierunku niskoemisyjnych, a docelowo zeroemisyjnych.
Remont obiektu przy ulicy Bankowej 10 w Katowicach potrwa do wiosny przyszłego roku. W zamian, po jego zakończeniu, mieszkańcy na miejscu będą mogli załatwić wiele spraw.
Projekt "Poprawa efektywności gospodarki odpadami komunalnymi na obszarze gminy Kozienice" zostanie wsparty 2 mln zł dotacji i niskooprocentowanej pożyczki ze środków własnych NFOŚiGW. Przedsięwzięcie obejmujące rozbudowę i modernizację lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zostanie zrealizowane przez Kozienicką Gospodarkę Komunalną do końca marca 2023 r.
Zarzuty nieodpowiedniego postępowania z odpadami usłyszały trzy osoby zatrzymane przez policję w związku z prowadzonym przez prokuraturę w Nowym Tomyślu (Wielkopolskie) śledztwem dotyczącym nielegalnego transportu i składowania niebezpiecznych odpadów.
Po wywiezieniu sporej ilości odpadów szczecińskie Psie Pole ma przeżyć wielką przemianę. Plac zabaw, udogodnienia dla psów, nasadzenie 200 drzew i montaż placu zabaw, to tylko niektóre składowe tej inwestycji.
Lublin skorzysta z aplikacji wykrywającej niespójności w deklaracjach określających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, stworzonej na zlecenie Świdnika. Miasta zawarły porozumienie w sprawie nieodpłatnego udostępnienia aplikacji.
24 czerwca w Słupskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, podczas konferencji zorganizowanej przez spółkę Wodociągi Słupsk, podpisana została umowa między prezesami Wodociągów Słupskich i Parku Wodnego Trzy Fale o wykorzystaniu ciepła odpadowego.
W sumie aż 3 mld zł dofinansowania trafi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) do polskich firm na wsparcie budowy spalarni odpadów, które ciepłowniom mają pomóc w dywersyfikacji źródeł energii, a samorządom – rozwiązać problem zagospodarowania „śmieci”.
Funkcjonariusze podlaskiej KAS zatrzymali niedaleko granicy z Litwą nielegalny transport 26 ton odpadów komunalnych. Służba celno-skarbowa nałoży na przewoźnika karę finansową, grozi mu też sprawa karna i wyrok za taki nielegalny przewóz odpadów.
Jednym z praktycznych problemów powiązanych z gospodarowaniem odpadami budowlanymi jest postępowanie z ziemią pochodzącą z terenu budowy. W pierwszym rzędzie z warstwą ziemi zdjętej z powierzchni. Artykuł 2 pkt 3 u.o. z mocy ustawy generalnie wyłącza z kategorii odpadów „niezanieczyszczoną glebę i inne materiały występujące w stanie naturalnym, wydobyte w trakcie robót budowlanych”, ale tylko pod warunkiem, że materiał ten zostanie wykorzystany do celów budowlanych w stanie naturalnym na terenie, na którym został wydobyty.
Elektroodpady to duże zagrożenie dla naturalnego środowiska, a w konsekwencji też dla nas wszystkich. W Świdnicy znaleziono sposób na to, by zachęcić ludzi do przekazywania tego rodzaju odpadów do utylizacji.
Wkrótce Katowice zyskają słoneczną elektrownię. Farma powstanie na terenie dawnego wysypiska, gdzie zgodnie z prawem przez dłuższy czas nie można rozpocząć budowy stałych obiektów. Prąd trafi do Zakładu Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów.
Rząd przyjął projekt zakładający m.in. podwyższenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku - podała we wtorek Kancelaria Premiera Rady Ministrów. Sprawca będzie musiał zapłacić od 10 tys. zł do 10 mln zł.
W drugim kwartale rząd planuje przyjąć uchwałę ws. Krajowego planu gospodarki odpadami 2028 (KPGO 2028) - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. W dokumencie zostanie wskazane m.in. szacunkowe zapotrzebowanie na inwestycje w gospodarowaniu odpadami.
Podczas budowy sieci wodno-ściekowej pracownicy Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego dokopali się do składowiska nielegalnych odpadów. Według szacunków, w miejscu realizowania inwestycji może zalegać ponad 400 tys. ton śmieci.
Objęcie puszek kaucją zmniejszy o 2/3 strumień odpadów z aluminium, jednego z najcenniejszych surowców wtórnych; oznacza to 600 mln zł strat dla sortowni odpadów oraz obrotu komercyjnego - przekonuje prezes fundacji RECAL Jacek Wodzisławski.
W Polsce potrzebne są rozwiązania prawne dotyczące recyklingu, odpowiedzialności za odpady oraz instrumenty ułatwiające współpracę z administracją rządową i samorządową w zakresie odbierania, przetwarzania i utylizacji odpadów - wskazali w najnowszym raporcie eksperci UN Global Compact.
Puszki aluminiowe do 1 litra, szklane butelki do 1,5 l oraz opakowania na napoje wyprodukowane z tworzyw sztucznych do 3 l wejdą do systemu kaucyjnego. Taka propozycja zostanie skierowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska do dalszego procedowania – oznajmił Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska podczas konferencji podsumowującej etap konsultacji publicznych w tej sprawie.
Stado owiec zamieszkało w pobliżu ul. Rybnickiej w Gliwicach. Zwierzęta pasą się na zrekultywowanych terenach składowiska odpadów, „koszą” trawę, z powodzeniem zastępują kosiarki spalinowe i przyczyniają się do intensywniejszego zazieleniania tego obszaru.
Jeszcze kilkanaście lat temu, edukacja ekologiczna należała do tematów rzadko podejmowanych w mediach, szkołach czy instytucjach publicznych. Dziś, jest niezwykle istotnym elementem edukacji szkolnej, częścią strategii biznesowych przedsiębiorstw recyklingowych i tematem do dyskusji w świecie medialnym i politycznym. Edukacja ekologiczna to bezsprzecznie podstawowy element walki o przyszłość naszej planety. Polska firma recyklingowa AKPOL zorganizowała cykl spotkań z dziećmi i seniorami, podczas których przekazała cenną wiedzę o prawidłowej segregacji odpadów i znaczeniu recyklingu dla środowiska naturalnego.
System kaucyjny to element rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP). Projekt ustawy dotyczący wprowadzenia systemu kaucyjnego został przygotowany przez rząd i przekazany do konsultacji pod koniec stycznia bieżącego roku. Federacja Przedsiębiorców Polskich, która bierze udział w konsultacjach, zgłosiła swoje uwagi.
26 zastępów straży, około 130 ratowników walczy z pożarem w składowisku odpadów komunalnych w Promniku (Świętokrzyskie). Strażacy apelują do mieszkańców, aby nie wychodzili na zewnątrz i nie otwierali okien.