Co jest odpadem?
Od początku roku nastąpiły zmiany w ustawie o odpadach. dotyczące instytucji prawnej „utraty statusu odpadów”.
Łącznie artykułów: 1651.
Od początku roku nastąpiły zmiany w ustawie o odpadach. dotyczące instytucji prawnej „utraty statusu odpadów”.
Do konsultacji publicznych skierowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zasad i trybu wypłacania należności za zakwaterowanie przejściowe Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w razie wprowadzenia stanu wyjątkowego i wojennego, ogłoszenia mobilizacji oraz w czasie wojny. Projekt przewiduje m.in. specjalne zasady naliczania opłat za odbiór odpadów wytwarzanych przez jednostki.
Każdy przedsiębiorca prywatny, ale także zakład komunalny czy inna jednostka samorządu terytorialnego, które wytwarzają, przechowują lub przetwarzają odpady, posiadają specjalne obowiązki prawne związane z gospodarowaniem odpadami. Szkolenie online z tego zakresu odbędzie się już 31 marca! To ostatni moment na rejestracji. Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie odpady.abrys.pl
W imieniu Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Komunalnych Związków Gmin zapraszamy do udziału w obradach Nadzwyczajnego Zgromadzenia Członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Komunalnych Związków Gmin. Co istotne w obradach mogą bać udział nie tylko członkowie OSKZG ale również przedstawiciele samorządów i związków gmin niezrzeszonych w OSKZG.
Od 15 marca 2022 Departament Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska ma nowego dyrektora.
Kończy się eksploatacja, ale składowiska odpadów komunalnych żyją dalej. Ich dalsze funkcjonowanie nie musi oznaczać tylko ponoszenia kosztów. Gospodarcze wykorzystanie jest coraz częstszą formą ich dalszego zagospodarowania.
Funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali w Świecku transport ponad 23 ton odpadów, które miały trafić do woj. dolnośląskiego. Przewoźnik i odbiorca nie posiadali pozwoleń na ich przywóz do Polski – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze Ewa Markowicz.
Każdy przedsiębiorca prywatny, ale także zakład komunalny czy inna jednostka samorządu terytorialnego, które wytwarzają, przechowują lub przetwarzają odpady, posiadają specjalne obowiązki prawne związane z gospodarowaniem odpadami. Szkolenie online z tego zakresu już 22 marca!
W Kielcach rozpoczęły się targi EKOTECH, które od ponad 20 lat zrzeszają branżowców, przedstawicieli samorządów i pracowników naukowych, dając im możliwość zapoznania się z najnowszym sprzętem, technologiami, ale także trendami dotyczącymi gospodarki odpadami i ochrony środowiska. Równolegle rozpoczęły się targi ENEX, poświęcone nowym metodom wytwarzania energii.
Częstochowa jest trzecim polskim miastem, w którym rusza instalacja tzw. wysokociśnieniowej odwróconej osmozy odcieku ze składowiska odpadów. W UE to metoda uznana i efektywna, która dobrze służy środowisku.
Instalacja komunalna Eko Dolina z Łężyc koło Wejherowa jako pierwsza w Polsce uzyskała pozwolenie na transgraniczne przemieszczenie odpadów z instalacji komunalnej.
Suwalska policja z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej udaremniła nielegalne wwiezienie do Polski odpadów z Litwy, które miały trafić do jednego z zakładów w województwie podlaskim.
Marszałkowie i starostowie nie zapewnili prawidłowego wykorzystania odpadów do rekultywacji gruntów, gdyż nie sprawowali należytego nadzoru nad realizacją wydanych zezwoleń. W toku kontroli ustalono, że nierzetelnie weryfikowali wnioski o wydanie zezwoleń, nieskutecznie i opieszale prowadzili postępowania w sprawie cofnięcia zezwoleń. Praktycznie nie przeprowadzali planowych kontroli podmiotów, w zakresie spełnienia warunków określonych w wydanych im zezwoleniach - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli.
"Spalarnie odpadów komunalnych w Polsce – fakty i mity" to tytuł prelekcji dr hab. inż. Grzegorza Wielgosińskiego, prof. PŁ, (Politechnika Łódzka), która została zaprezentowana podczas konferencji zatytułowanej Modernizacja źródeł ciepła (ciepłowni i elektrociepłowni) w kierunku energetycznego wykorzystania odpadów, która odbyła się 16 lutego 2022 roku on-line.
W marcu należy złożyć sprawozdania roczne w systemie BDO. We wtorek, 22 lutego br. zapraszamy na praktyczne szkolenie poświęcone głównie temu tematowi - "BDO - podsumowanie ewidencji i sprawozdawczości w gospodarce odpadami za 2021 r.". Wygodna formuła on-line, brak kosztów dojazdu, korzystanie z własnego komputera bez wychodzenia z domu, a także możliwość zadawania na czacie konkretnych, spersonalizowanych pytań – to, poza ogromną dawką wiedzy, główne zalety tego szkolenia.
W Europie funkcjonuje ponad 500 spalarni odpadów, na całym świecie ponad 2500, a w Polsce ledwie 9. Dlatego konieczna jest budowa kolejnych. Wbrew obawom, budowa instalacji nie jest groźna dla środowiska. Konieczne jest zatem obalenie szeregu mitów.
Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie (MBP) odpadów to kompleksowy proces przetwarzania, w którym odpady podlegają mechanicznej segregacji powiązanej z biologicznym procesem przetwarzania w procesie kompostowania, stabilizacji czy biosuszenia.
Parking, pusta hala, czasem ogrodzony teren do wynajęcia – takie miejsca oszuści wybierają na nielegalne składowiska odpadów niebezpiecznych. Podrzucają beczki lub pojemniki z groźną zawartością i znikają. Problem pozostaje, a rachunek za utylizację musi płacić właściciel terenu, a bywa że i wszyscy mieszkańcy - ostrzega mieszkańców UM w Dąbrowie Górniczej. Miasto zorganizowało specjalną akcję informacyjną.
Samorząd Rudy Śląskiej ma zapłacić blisko 1,3 mln zł kary za nieosiągnięcie w 2020 r. wymaganego wskaźnika segregacji papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła - zdecydował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. Miasto odwoła się od tej decyzji.
Odpady ze spalania paliw np. popioły, żużle, gipsy, po spełnieniu odpowiednich warunków, będą tracić status odpadów przez co, łatwiej będzie je mogła wykorzystać budowlanka - wynika z projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska.
Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Środzie Wielkopolskiej sąd aresztował w dniu 4 lutego 2022 roku 3 mężczyzn podejrzanych o popełnienie przestępstw z art. 258 § 1 k.k. i art. 183 § 1 k.k. Dwaj z nich to mieszkańcy powiatu śremskiego, trzeci elbląskiego. Aresztowani mają 57, 52 i 32 lata - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.
„Mini wysypisko” to projekt edukacyjny Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w m.st. Warszawie, poświęcony segregacji odpadów. Po feriach zimowych w nowej odsłonie warsztatów udział będą mogły wziąć stołeczne przedszkola i szkoły podstawowe. Tym razem zajęcia odbywać się będą nie tylko w placówkach, ale również w Centrum Informacyjnym rozbudowy i modernizacji ZUSOK na Targówku.
Władze Nysy toczą prawną batalię o sposób, w jaki można ogłaszać przetargi na odbioru i zagospodarowania śmieci w mieście. Na razie w sądzie przegrywają - informuje Radio Opole.
Jak poinformowało Ministerstwo Finansów od 22 lutego 2022 r. systemem SENT zostanie objęty przewóz dwóch nowych grup towarów – rozpuszczalników i rozcieńczalników o kodzie CN 3814 oraz odpadów.
Prostsze i jasne procedury zgłaszania przemieszczania odpadów, umożliwienie transportu na potrzeby regeneracji, zbiórki czy naprawy oraz odejście od mechanizmu zupełnego zakazu transportu w obliczu globalnego charakteru gospodarki obiegu zamkniętego. To główne wnioski przedstawione przez europejską branżę technologii cyfrowych zrzeszoną w Digital Europe w związku z pracami nad aktualizacją unijnego rozporządzenia w sprawie przemieszczania odpadów.