
Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt statutu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Ma on wejść w życie 1 stycznia 2018 roku.
Centralną strukturą Wód Polskich będzie Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie. Na poziomie regionalnym funkcjonować będzie jedenaście zarządów gospodarki wodnej w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.
W strukturze Wód Polskich działać będzie też pięćdziesiąt zarządów zlewni, a także 352 nadzory wodne i ich filie. Stworzone zostaną piony: ochrony przed powodzią i suszą, usług wodnych, zarządzania środowiskiem wodnym, organizacyjny i ekonomiczny. Powstaną również komórki do spraw kontroli i audytu wewnętrznego, a także biura rzecznika prasowego oraz pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych.
Przewiduje się zatrudnienie w całej strukturze PGW Wody Polskie ok. 6 tys. pracowników. Większość z nich to osoby zatrudnione dziś w zarządach gospodarki wodnej oraz jednostkach samorządowych zajmujących się do tej pory m.in. melioracją, podległych marszałkom i starostom.
Prezes Wód Polskich będzie mógł m.in. zastrzec rozstrzygnięcie każdej sprawy do swojej wyłącznej kompetencji. Prezesowi przysługiwać będą ponadto uprawnienia do rozstrzygania sporów kompetencyjnych pomiędzy komórkami organizacyjnymi Wód Polskich.
Powołanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zostało opisane w przyjętej 20 lipca 2017 roku ustawie Prawo wodne. Jednak jego zadania zostały tam pisane bardzo ogólnie, dlatego Ministerstwo opublikowało rozporządzenie dotyczące jego funkcjonowania. Projekt statusu został teraz przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Ministerstwo Środowiska określiło czas konsultacji na 10 dni.
Niedawno zostało wybrane też logo PGW Wody Polskie. Komisja konkursowa doceniła “prostotę, przejrzystość, nowoczesne podejście oraz niebanalne podkreślenie polskości” w projekcie przygotowanym przez Krzysztofa Drumińskiego. Nagroda w konkursie wynosiła 19 tys. zł.
Prawo wodne: Samorządy nie chcą współpracować z ministerstwem
Zarząd Zlewni Wisłoka najlepiej jak by miał siedzibę w Rzeszowie, centralne położenie itd.. !!!
piszcie o wodach polskich jak się wam pracuje ,jakie macie płace ,jaki zakres obowiązków, czy daleko dojeżdżacie do pracy czy macie umowę o pracę chodzi mi o byłych pracowników zarządów melioracji
piszą,że dużą rolę w procederze łapówkarskim mieli kierownicy budów dla mnie to niezrozumiałe,jeżeli tak to na pewno mieli zgodę swoich mocodawców
podobno zamieszanych w to bagno są 32 osoby ciekawe czy też Różycki biznesmen z Tucholi
już nie 32,a 56 osób ostatnio dołączył Gawłowski poseł PO
wielka korupcja była w zarządzie melioracji w szczecinie,lecz na razie nikt nie siedzi,a powinien szczególnie dyrektor płowens
ten się wywinie bo wsypał kolegów
Gliwice to samo wielka korupcja teraz pracuje w wody polski w nadzor wodny
wiem,pani Edyta Błaszkiewicz z PO