Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie

Najgłębszy odwiert geotermalny na świecie
PAP
20.03.2023, o godz. 8:18
czas czytania: około 2 minut
0

W miejscowości Szaflary, nieopodal Zakopanego, rozpoczęto ustawianie wieży wiertniczej, która posłuży do wydrążenia najgłębszego nie tylko w Polsce, ale i na świecie odwiertu geotermalnego. Przewidywana głębokość to 7 km. Konstrukcja stanąć ma do końca marca br. i wtedy rozpocznie się drążenie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

– Na miejscu są już wszystkie elementy wieży, a także sama głowica wiertnicza – informuje wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński. – Obecnie trwa ustawianie wieży i maszyny do drążenia otworu. Jest to największe tego typu urządzenie stawiane w Polsce. Elementy wieży i maszyny były przewożone na utwardzony plac zlokalizowany w Szaflarach transportami nocnymi, tak aby nie zakłócać ruchu na drogach, ponieważ to był transport ponadgabarytowy. Ma być to najgłębszy geotermalny odwiert na świecie – dodaje wójt Szkaradziński.

Nawet 180 stopni Celsjusza

Specjaliści spodziewają się, że woda na głębokości 7 km będzie miała temperaturę nawet do 180 stopni Celsjusza.

Koszt inwestycji w całości finansowanej przez NFOŚiGW to 132 mln zł.

Odwiert wykonuje firma UOS Drilling. Średnica otworu będzie zróżnicowana i będzie zaczynała się od 13 cali i zawężała teleskopowo, stosownie do głębokości. W celu wydobycia urobku będzie wytłaczana ciecz, która jednocześnie będzie chłodziła głowicę wiercącą

Należało utwardzić grunt

Dodajmy, że ustawianie wieży wiertniczej opóźniło się o blisko trzy miesiące. Stało się tak z uwagi na warunki geologiczne. Drążenie miało rozpocząć się na początku bieżącego roku. Jednak z uwagi na to, że odwiert badawczo-eksploatacyjny zlokalizowany jest w starym korycie Białego Dunajca, konieczne było solidne utwardzenie gruntu.

Miejscami zachodziła też potrzeba wybrania ziemi do głębokości czterech metrów. Następnie podłoże należało utwardzić żwirem i płytami betonowymi.

Pod koniec marca zaplanowane jest rozpoczęcie drążenia siedmiokilometrowego otworu.

 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024