Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Oczyszczanie ścieków jako element inteligentnego miasta na Envicon 2018

Oczyszczanie ścieków jako element inteligentnego miasta na Envicon 2018
jwo
29.11.2018, o godz. 12:53
czas czytania: około 2 minut
1

Rola oczyszczalni ścieków w polskich miastach jest coraz większa i wykracza już poza tradycyjnie rozumianą gospodarkę komunalną. O potencjale energetycznym sektora wod-kan i przykładach jego zastosowania pod tym kątem mówiono podczas kongresu Envicon Environment 2018.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Zbigniew Gieleciak, prezes RCGW w Tychach przewiduje, że dla rozwoju gospodarki w najbliższych dziesięcioleciach najważniejsze będą dostęp do wody, energetyka oraz zasoby wiedzy.

Zwiększa się również rola oczyszczania ścieków w życiu miast. – Dzisiaj oczyszczalnia ścieków zmieniła swoje znaczenie. To “biegun technologiczny” decydujący o tym, jak będzie rozwijała się gospodarka wodno-ściekowa – mówił prezes Gieleciak. Oczyszczanie ścieków to teraz także źródło energii i cennych pierwiastków oraz miejsce unieszkodliwiania odpadów. Oczyszczalnia zmieniła swoje znaczenie i rolę w gospodarce miejskiej, stając się elementem nowoczesnego, inteligentnego miasta.

Obecnie w Tychach oczyszczalnia dzięki produkcji biogazu jest samowystarczalna energetycznie. Produkowany prąd zasila także Park Wodny Tychy, a nadwyżki energii są odsprzedawane do sieci. W przyszłości prąd z biogazu będzie mógł też zasilać miejską sieć trolejbusów.

Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energetyki Odnawialnej skupił się na tym, jak branża wod-kan może wykorzystać potencjał energetyki odnawialnej oraz jaka będzie jej rola w polityce energetycznej w najbliższych latach.

– Potencjał produkcji energii w sektorze wodociągowo-kanalizacyjnym jest potężny – ocenił prelegent.

Podczas sesji mowa była także o benchmarkingu. Rozmawiali o nim dr Jędrzej Bylka z Politechniki Poznańskiej oraz Adam Gołębiewski z Izby Gospodarczej “Wodociągi Polskie”. IGWP planuje kontynuację publikacji swoich raportów, dane z których pomagają przedsiębiorstwom wod-kan porównywać i korygować swoje strategie.

W dalszej części konferencji mowa będzie także o współpracy Polski z Ukrainą pod kątem inwestycji wod-kan, finansowaniu oraz wodach opadowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Andrzej Grundland

Komentarz #14852 dodany 2018-11-30 19:50:34

Mała retencja to niezwykle wazki temat . Dobrze, że choć jedno miasto zaczyna dostrzegać deficyt wody. Żółte trawniki, wysuszone krzewy, usychające drzewa, tumany kurzu i tzw. betonowa patelnia to codzienny widok mego miasta Warszawy. Tak być nie musi.... Tak Być nie może... A tylko głupi nie sięga do źródeł...

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do ENVICON Environment
css.php
Copyright © 2024