Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Partnerstwo to konieczność #wybieramsrodowisko

Partnerstwo to konieczność #wybieramsrodowisko
R.G.
30.08.2023, o godz. 11:13
czas czytania: około 2 minut
0

W ramach naszego projektu pt.: #wybieramśrodowisko, swoimi refleksjami dotyczącymi kondycji branży wodociągowo – kanalizacyjnej, podzielił się z nami Zbigniew Gieleciak, Prezes Zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach, a zarazem (w latach: 2016-2022), wiceprzewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, a także Prezes Zarządu Śląskiego Klastra Wodnego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Naszego rozmówcę poprosiliśmy też o wskazanie branżowych problemów, którymi powinni zająć się Posłowie i Senatorowie nadchodzącej kadencji Sejmu i Senatu RP:

Konieczna zmiana myślenia

– Przede wszystkim posłowie i senatorowie powinni zacząć myśleć kategoriami merytorycznymi, a nie politycznymi – stwierdził prezes Zbigniew Gieleciak. – Wtedy dopiero staniemy się prawdziwymi partnerami do rozmowy. Szczególnie, że rysuje się obecnie pilna potrzeba ustanowienia stabilnego, dobrze merytorycznie przygotowanego prawa, które stworzy warunki do prawidłowego finansowania naszej podstawowej działalności, a także do finansowania działań modernizacyjnych i prorozwojowych.

#wybieramsrodowisko

Rozmowa ze Zbigniewem Gieleciakiem, Prezesem Zarządu Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach

Samowystarczalność i obiegi zamknięte

– Do powyższej problematyki dodam i to, że przedsiębiorstwa branży wodociągowo-kanalizacyjnej stoją przed zadaniem polegającym na dostosowaniu poziomu i zakresu swojej działalności do wymogów, które generują zachodzące na naszych oczach zmiany klimatyczne, susze i niedobory wody. Kolejny temat to konieczność wdrażania technologii pozwalających odzyskiwać przydatne składniki ze ścieków i osadów ściekowych, odzyskiwać energię i dążyć do realizacji inwestycji zmierzających do uzyskania samowystarczalności energetycznej, a także budowy układów o obiegu zamkniętym. Stąd właśnie potrzeba dialogu i zmiany podejścia polityków do zagadnień z branży wodociągowo kanalizacyjnej. Chodzi o to, by politycy spojrzeli na wszystko naszym, branżowym okiem, by wsłuchali się w nurtujące nas problemy.

Nowoczesne technologie i zachowanie wody

– Żeby skutecznie rozwiązywać problemy i zapewnić przedsiębiorstwom branży wodociągowo-kanalizacyjnej odpowiedni rozwój, na początek konieczna jest taka zmiana struktury i funkcjonowania prawa taryfowego, by przedsiębiorstwa mogły zacząć same, na swoim lokalnym poziomie, akumulować środki na finansowanie nowych technologii, takich jak na przykład przemysł 4.0. Kolejny ważny temat to opracowanie strategii działania pozwalających nam skutecznie zadbać o zasoby wody. W szczególności chodzi o to, by stało się to opłacalne. Następny ważny temat to zagospodarowanie osadów ściekowych i wykorzystanie energetycznego potencjału biogazu. I od tego zacząłbym działania zmierzające do zmian.


#wybieramsrodowisko – bądź na bieżąco!

Redakcja „Przeglądu Komunalnego” i portalukomunalnego.pl wspólnie z organizacjami samorządowymi i branżowymi rozpoczęła projekt #wybieramśrodowisko.

W ramach tego projektu, przez najbliższe tygodnie, będziemy prezentowali zagadnienia, które powinny zostać zauważone przez kandydatów do parlamentu. Zapraszamy do zapoznawania się z kolejnymi naszymi wideo publikacjami.

Więcej o projekcie #wybieramsrodowisko:


 

Rozmowa z Markiem Kornatowskim, Prezesem Fundacji „Dolnośląskie Forum Wodociągowe”

Prawo taryfowe do wymiany! #wybieramsrodowisko


Rozmowa z Januszem Dawidziakiem, Prezesem Zarządu Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.

Merytorycznie, a nie politycznie! #wybieramsrodowisko

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Wybieram środowisko #wybieramsrodowisko
css.php
Copyright © 2024