Już od dawna jesteśmy świadomi poważnego problemu, którym jest zanieczyszczenie powietrza w miastach spowodowane przez pyły zawieszone i szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne. Rzadko jednak uświadamiamy sobie, że powietrze w budynkach jest równie zanieczyszczone jak to na zewnątrz, a niekiedy nawet o wiele bardziej.

Poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniach wzrasta nawet dziesięciokrotnie w okresie zimy, co spowodowane jest ogrzewaniem budynków, rzadszym wietrzeniem pomieszczeń i częstymi bezwietrznymi dniami, sprzyjającymi powstawaniu smogu na zewnątrz. Problem ten dotyczy zarówno pomieszczeń biurowych, budynków użyteczności publicznej, jak i mieszkań. Warto pamiętać, że w zamkniętych pomieszczeniach o złej jakości powietrza ludzie spędzają aż 80–90% swojego czasu, pracując, ucząc się, wypoczywając. Aby rozwiązać problem szkodliwych dla zdrowia warunków, można sięgnąć po rośliny doniczkowe, które nie tylko podnoszą estetykę wnętrz, ale mogą też poprawić jakość powietrza.

Co wisi w powietrzu?

W zamkniętych pomieszczeniach w powietrzu znajdują się zanieczyszczenia różnego typu i pochodzenia. Są to: lotne związki organiczne, cząstki stałe (mikropyły, pyły zawieszone) oraz zanieczyszczenia biologiczne.

Źródłem szkodliwych substancji są różne elementy wyposażenia wnętrz (wykł...