Komisja Europejska skierowała do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę przeciwko Polsce w związku z niewłaściwym wdrażaniem unijnych przepisów UE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Komisja ma wątpliwości co do realizacji przez Polskę wymaganego systemu zbierania i recyklingu.
W Polsce wciąż funkcjonuje kilkadziesiąt składowisk odpadów, które nie spełniają unijnych wymogów. Teoretycznie wszystkie powinny być już zamknięte i poddane rekultywacji. To jednak kosztowny proces, na który wielu gmin nie stać. Nie wszystkie są też przekonane, że składowiska rzeczywiście powinny zostać zamknięte. Sprawą zajmuje się Najwyższa Izba Kontroli.
Nawet pół miliona euro mogą otrzymać do końca przyszłego roku gminy, które zdecydują się na budowę inteligentnych sieci energetycznych wykorzystujących odnawialne źródła energii. Ministerstwo Rolnictwa przeznaczy na ten cel łącznie 17 mln euro z unijnych środków w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Związek Miast Polskich protestuje przeciwko planowanej poprawce do ustawy "śmieciowej" ustanawiającej górną granicę opłat za odbiór odpadów.
Sejm ma się dziś zająć nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jedna z poprawek ma określać maksymalne stawki, jakie gmina może nałożyć na mieszkańców za odbiór śmieci. Według proponowanego algorytmu maksymalna opłata za śmieci segregowane w br. wyniosłaby 25,57 zł od osoby.