A. Moskwa: Z nadzieją patrzymy na geotermię
Myślę, że po poprzednim roku wszyscy bardzo doceniamy suwerenność i niezależność, a geotermia na pewno je zapewnia - powiedziała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Łącznie artykułów: 72.
Myślę, że po poprzednim roku wszyscy bardzo doceniamy suwerenność i niezależność, a geotermia na pewno je zapewnia - powiedziała w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
W dobie poszukiwania alternatywnych źródeł energii Polacy „zaglądają pod ziemię”, nie tylko mając na myśli węgiel. Nasz kraj jest bogaty w źródła geotermalne. Posiadają one mnóstwo zalet w aspekcie zarówno ekologii, jak i możliwości zastosowania. Do tego jednak dochodzą wcale nie tak małe ograniczenia. Co zwycięży?
Gmina Jasienica, sąsiadująca z Bielskiem-Białą, chce wyłonić wykonawcę odwiertu w Grodźcu. Samorząd poszukuje złóż geotermalnych, prace mają zostać wykonane do 2024 r.
Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. zyskało zielone światło dla realizacji innowacyjnej inwestycji polegającej na budowie nowoczesnego osiedla w oparciu o zasady zrównoważonej architektury. Spółka otrzymała już pozwolenie na budowę osiedlowego kompleksu.
Gmina Jasienica (powiat bielski, woj. śląskie), rozpoczęła poszukiwanie złóż geotermalnych. W tym celu, tamtejszy samorząd ogłosił przetarg na wykonanie odwiertu w miejscowości Grodziec. Termin składania ofert upływa 11 stycznia, a prace mają zostać wykonane do 2024 r. W planie jest też utworzenie wielofunkcyjnego kompleksu wokół zamku Grodziec.
Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. To odnawialne źródło ciepła jest niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.
Cenniejsze niż ropa czy gaz, podziemne, płynne złoto energetyczne, czyli wody geotermalne, mają szansę choć w części zmienić w Polsce metody ogrzewania mieszkań i domów, a nawet sposób życia. Jest to możliwe praktycznie bez zanieczyszczeń i stosunkowo tanim kosztem.
Ukończenie inwestycji planowane jest na 2025 rok, kiedy to do mieszkańców gmin Szaflary i Nowy Targ popłynie woda podgrzewana czystą energią ziemi. Wszystko dzięki rekordowemu odwiertowi geotermalnemu, głębokiemu na 7 kilometrów. Dotychczas na świecie dłuższe są tylko niektóre odwierty naftowe.
Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole i NFOŚiGW podpisali dwie umowy związane z budową Kolskiej Geotermii. Pierwsza dotyczy zwiększenia bezzwrotnej dotacji w kwocie ponad 13 mln 300 tysięcy złotych, druga natomiast zwiększenia niskooprocentowanej pożyczki o przeszło 18 mln zł.
Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, możliwości zagospodarowania ciepła z wód termalnych w Polsce nie były w ostatnich latach wykorzystane w stopniu adekwatnym do posiadanych zasobów tej energii oraz do korzyści wynikających z jej zastosowania. NIK podsumował geotermalne inwestycje w Polsce w ostatnich latach.
Zwiększamy budżet na finansowanie geotermii w Polsce z 300 mln do 480 mln zł, a w aktualnym, drugim naborze z 70 mln do 250 mln zł - ogłosiła w środę w Sieradzu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Obecny nabór wniosków został przedłużony do 30 września br.
Władze Jasienicy wyłoniły firmę, która będzie pełniła funkcję inżyniera kontraktu przy wykonaniu odwiertu w Grodźcu. Samorząd szuka tam źródeł geotermalnych. Umowa ma zostać podpisana w przyszłym tygodniu.
Dwie firmy złożyły oferty na wykonanie najgłębszego odwiertu badawczo-eksploatacyjnego w Polsce. Odwiert geotermalny w Szaflarach na Podhalu ma liczyć 7 km głębokości, a jego wykonanie będzie w całości sfinansowane przez NFOŚiGW. UOS Drilling S.A. złożyła ofertę wykonania siedmiokilometrowego odwiertu za kwotę ponad 121,5 mln zł brutto. Druga oferta Exalo Drilling S.A. wynosi 222,4 mln zł brutto.
W minioną sobotę podpisano list intencyjny dotyczący rozwoju źródeł geotermalnych w Szczecinie. Wody geotermalne mają być w przyszłości wykorzystywane do ogrzewania mieszkań. Według wstępnych szacunków mogą dać 20 megawatów energii.
Projektowane parametry złóż wód termalnych w gminie Wiśniowa na Podkarpaciu są bardzo obiecujące – woda może mieć tam od 85 nawet do 100 stopni Celsjusza. Wielkość i jakość złóż zostanie dokładnie oceniona po wykonaniu otworu badawczego na głębokość 4705 m. Środki na przeprowadzenie specjalistycznych prac geologicznych w większości będą pochodzić z dofinansowania udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dzięki blisko 16 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW Geotermia Mazowiecka S.A. będzie mogła przeprowadzić modernizację opartego o wody termalne systemu ciepłowniczego w Mszczonowie. Projekt pozwoli na zwiększenie wykorzystania zasobów geotermalnych w gminie oraz zapewni niezakłóconą, ciągłą pracę mszczonowskiej ciepłowni geotermalnej. Całkowity koszt projektu to 19,5 mln zł.
Gmina Jasienica rozpisała przetarg, który ma wyłonić inżyniera kontraktu przy wykonaniu w Grodźcu odwiertu w poszukiwaniu źródeł geotermalnych – podały władze gminy położonej obok Bielska-Białej. Termin składania ofert upływa 13 grudnia. W oparciu o ciepłe źródła powstać ma kompleks o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym.
70 mln zł dla samorządów lub ich związków przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych. Nabór w ramach drugiego konkursu programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” odbędzie się w terminie od 3 stycznia do 30 czerwca 2022 r.
Pochodzące z wnętrza Ziemi ciepło to jedna z przyczyn szybkiego topnienia ogromnego antarktycznego lodowca Thwaites na Antarktydzie Zachodniej – informuje pismo „Nature Communications Earth & Environment”.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał w czwartek umowy z 15 samorządami na dofinansowanie kwotą 229,2 mln zł odwiertów za wodami geotermalnymi. To pierwszy efekt programu priorytetowego "Udostępnianie wód termalnych w Polsce".
Ponad 58 mln zł ma kosztować budowa ciepłowni geotermalnej w Koninie (woj. wielkopolskie). Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Konin poinformowało o rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę inwestycji. Wybrano konsorcjum firm UOS Drilling i Energy Solutions, które jako jedyne przystąpiło do przetargu.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże z Funduszu Spójności ponad 24 mln zł unijnej dotacji na budowę ciepłowni geotermalnej w Koninie. Cała inwestycja będzie kosztowac ponad 56 mln zł.
Z odwiertu w Sękowej koło Gorlic (woj. małopolskie), gdzie zakończyło się drążenie na głębokość 3 km, nie popłynie gorąca woda ponieważ dowiercono się do złóż gazu. Według przewidywań geologów na tej głębokości miały być złoża wód geotermalnych o temperaturze do 90 st. C.
300 mln zł czeka na polskie gminy, które złożą wnioski o dofinansowanie projektów geotermalnych w ramach programu Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformował w środę resort środowiska. Trzeba się jednak śpieszyć, bo dokumenty można składać do 30 września br.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Koninowi 24 mln zł na budowę ciepłowni termalnej. Miasto otrzyma na ten cel także 15 mln zł pożyczki.