Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: geotermia

Łącznie artykułów: 72.

Geotermalna szansa dla polskiej energetyki

Geotermalna szansa dla polskiej energetyki

W dobie poszukiwania alternatywnych źródeł energii Polacy „zaglądają pod ziemię”, nie tylko mając na myśli węgiel. Nasz kraj jest bogaty w źródła geotermalne. Posiadają one mnóstwo zalet w aspekcie zarówno ekologii, jak i możliwości zastosowania. Do tego jednak dochodzą wcale nie tak małe ograniczenia. Co zwycięży? 

Katowice. Powstanie ekologiczne osiedle

Katowice. Powstanie ekologiczne osiedle

04.01.2023
0

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. zyskało zielone światło dla realizacji innowacyjnej inwestycji polegającej na budowie nowoczesnego osiedla w oparciu o zasady zrównoważonej architektury. Spółka otrzymała już pozwolenie na budowę osiedlowego kompleksu.

Geotermia w śląskiej gminie Jasienica. Ruszył przetarg na odwiert

Geotermia w śląskiej gminie Jasienica. Ruszył przetarg na odwiert

02.01.2023
0

Gmina Jasienica (powiat bielski, woj. śląskie), rozpoczęła poszukiwanie złóż geotermalnych. W tym celu, tamtejszy samorząd ogłosił przetarg na wykonanie odwiertu w miejscowości Grodziec. Termin składania ofert upływa 11 stycznia, a prace mają zostać wykonane do 2024 r. W planie jest też utworzenie wielofunkcyjnego kompleksu wokół zamku Grodziec.

Toruński system ciepłowniczy z nawiązką spełnia wymogi UE w zakresie efektywności energetycznej

Toruński system ciepłowniczy z nawiązką spełnia wymogi UE w zakresie efektywności energetycznej

28.11.2022
0

Od kilku tygodni system ciepłowniczy w Toruniu jest zasilany przez źródła geotermalne, co automatycznie zmniejsza zapotrzebowanie na gaz. To odnawialne źródło ciepła jest niezależne od zawirowań na rynkach surowców i w łańcuchach dostaw, dlatego stanowi ważny element dywersyfikacji i zwiększania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców. Dzięki temu Toruń już w tej chwili z nawiązką spełnia unijne wymogi dotyczące efektywności energetycznej, które zaczną obowiązywać dopiero za cztery lata.

Wykopią OZE spod ziemi?

Wykopią OZE spod ziemi?

Cenniejsze niż ropa czy gaz, podziemne, płynne złoto energetyczne, czyli wody geotermalne, mają szansę choć w części zmienić w Polsce metody ogrzewania mieszkań i domów, a nawet sposób życia. Jest to możliwe praktycznie bez zanieczyszczeń i stosunkowo tanim kosztem.

Najdłuższy odwiert geotermalny na świecie powstaje w Polsce

Najdłuższy odwiert geotermalny na świecie powstaje w Polsce

26.09.2022
0

Ukończenie inwestycji planowane jest na 2025 rok, kiedy to do mieszkańców gmin Szaflary i Nowy Targ popłynie woda podgrzewana czystą energią ziemi. Wszystko dzięki rekordowemu odwiertowi geotermalnemu, głębokiemu na 7 kilometrów. Dotychczas na świecie dłuższe są tylko niektóre odwierty naftowe.

Kolska Geotermia skokiem cywilizacyjnym dla miasta

Kolska Geotermia skokiem cywilizacyjnym dla miasta

21.07.2022
0

Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Kole i NFOŚiGW podpisali dwie umowy związane z budową Kolskiej Geotermii. Pierwsza dotyczy zwiększenia bezzwrotnej dotacji w kwocie ponad 13 mln 300 tysięcy złotych, druga natomiast zwiększenia niskooprocentowanej pożyczki o przeszło 18 mln zł.

Mamy zasoby geotermalne, ale za mało z nich korzystamy

Mamy zasoby geotermalne, ale za mało z nich korzystamy

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, możliwości zagospodarowania ciepła z wód termalnych w Polsce nie były w ostatnich latach wykorzystane w stopniu adekwatnym do posiadanych zasobów tej energii oraz do korzyści wynikających z jej zastosowania. NIK podsumował geotermalne inwestycje w Polsce w ostatnich latach.

Zwiększa się budżet na finansowanie geotermii w Polsce

Zwiększa się budżet na finansowanie geotermii w Polsce

11.05.2022
0

Zwiększamy budżet na finansowanie geotermii w Polsce z 300 mln do 480 mln zł, a w aktualnym, drugim naborze z 70 mln do 250 mln zł - ogłosiła w środę w Sieradzu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Obecny nabór wniosków został przedłużony do 30 września br.

Złożono oferty wykonania najgłębszego odwiertu geotermalnego w Polsce. Będzie miał 7 km głębokości

Złożono oferty wykonania najgłębszego odwiertu geotermalnego w Polsce. Będzie miał 7 km głębokości

21.04.2022
0

Dwie firmy złożyły oferty na wykonanie najgłębszego odwiertu badawczo-eksploatacyjnego w Polsce. Odwiert geotermalny w Szaflarach na Podhalu ma liczyć 7 km głębokości, a jego wykonanie będzie w całości sfinansowane przez NFOŚiGW. UOS Drilling S.A. złożyła ofertę wykonania siedmiokilometrowego odwiertu za kwotę ponad 121,5 mln zł brutto. Druga oferta Exalo Drilling S.A. wynosi 222,4 mln zł brutto.

29,5 mln zł dotacji z NFOŚiGW na wody termalne w Wiśniowej

29,5 mln zł dotacji z NFOŚiGW na wody termalne w Wiśniowej

23.03.2022
0

Projektowane parametry złóż wód termalnych w gminie Wiśniowa na Podkarpaciu są bardzo obiecujące – woda może mieć tam od 85 nawet do 100 stopni Celsjusza. Wielkość i jakość złóż zostanie dokładnie oceniona po wykonaniu otworu badawczego na głębokość 4705 m. Środki na przeprowadzenie specjalistycznych prac geologicznych w większości będą pochodzić z dofinansowania udzielonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

NFOŚiGW wesprze rozwój opartego na geotermii systemu ciepłowniczego w Mszczonowie

NFOŚiGW wesprze rozwój opartego na geotermii systemu ciepłowniczego w Mszczonowie

15.03.2022
0

Dzięki blisko 16 mln zł dofinansowania z NFOŚiGW Geotermia Mazowiecka S.A. będzie mogła przeprowadzić modernizację opartego o wody termalne systemu ciepłowniczego w Mszczonowie. Projekt pozwoli na zwiększenie wykorzystania zasobów geotermalnych w gminie oraz zapewni niezakłóconą, ciągłą pracę mszczonowskiej ciepłowni geotermalnej. Całkowity koszt projektu to 19,5 mln zł.

70 mln zł dla samorządów na poszukiwanie wód termalnych

70 mln zł dla samorządów na poszukiwanie wód termalnych

03.11.2021
0

70 mln zł dla samorządów lub ich związków przeznaczy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przedsięwzięcia w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż wód termalnych. Nabór w ramach drugiego konkursu programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” odbędzie się w terminie od 3 stycznia do 30 czerwca 2022 r.

Ciepło z geotermii roztapia lodowiec

Ciepło z geotermii roztapia lodowiec

24.08.2021
0

Pochodzące z wnętrza Ziemi ciepło to jedna z przyczyn szybkiego topnienia ogromnego antarktycznego lodowca Thwaites na Antarktydzie Zachodniej – informuje pismo „Nature Communications Earth & Environment”.

300 mln zł na odwierty geotermalne

300 mln zł na odwierty geotermalne

300 mln zł czeka na polskie gminy, które złożą wnioski o dofinansowanie projektów geotermalnych w ramach programu Ministerstwa Środowiska i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - poinformował w środę resort środowiska. Trzeba się jednak śpieszyć, bo dokumenty można składać do 30 września br.

css.php
Copyright © 2026