Niekomercyjne pożyczki na rozwiązania przyjazne środowisku w przedsiębiorstwach zostaną uruchomione przez Bank Pekao SA. Umowę w tej sprawie podpisano w urzędzie marszałkowskim w Toruniu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Pieniądze na ten cel – ok. 180 mln zł pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego.

Pożyczki zostaną uruchomione w połowie tego roku i udzielane będą w wysokości do 5 mln zł, maksymalnie na 15 lat. Będą mogły ubiegać się o nie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, a w określonych sytuacjach również duże przedsiębiorstwa. Środki można będzie przeznaczyć m.in. na przebudowę linii produkcyjnych i zastosowanie energooszczędnych technologii, instalacje wykorzystujące zieloną energię, termomodernizację budynków i wymianę oświetlenia, wprowadzenie systemów zarządzania energią.

O tym, jak ważna jest gospodarka oparta o rozwiązania energooszczędne i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przekonujemy się szczególnie wtedy, gdy docierają do nas informacje o złym stanie powietrza, którym oddychamy, albo spowodowanych działalnością człowieka gwałtownych zmianach klimatycznych. Uruchamiane właśnie środki to kolejny ważny krok we właściwym kierunku. Nasze działania wpisują się w założenia polityki klimatycznej, która jest jednym z priorytetów UE – mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj