Zagospodarowanie frakcji kalorycznej od wielu lat generuje wysokie koszty dla funkcjonujących w kraju instalacji komunalnych. Wynika to z ilości produkowanych „odpadów palnych” i problemów związanych z ich zagospodarowaniem. Na przykładzie Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Marszowie przedstawiono bilans kosztów i zysków w zagospodarowaniu frakcji kalorycznej w latach 2021-2022.

W roku 2016 r. wprowadzono w Polsce zakaz składowania frakcji odpadów o kaloryczności powyżej 6 MJ/kg, co spowodowało, że zagospodarowanie znacznego strumienia odpadów przyjmowanych przez instalacje komunalne z roku na rok staje się coraz bardziej problematyczne. Choć od wprowadzenia zakazu minęło kilka lat, tak naprawdę problemów związanych ze zbytem tej frakcji wciąż przybywa. 

Realia rynku 

Najgorsze jest to, że problem nie tkwi w braku możliwości technicznych czy technologicznych, ale w braku regulacji prawnych umożliwiających wykorzystanie tego cennego paliwa przez szeroko rozumiany sektor energetyki zawodowej. Wielokrotnie próbowaliśmy dowiedzieć się, dlaczego zagospodarowania paliw alternatywnych nie można było połączyć z działaniami modernizacyjnymi sektora energetycznego. Mariaż tych dwóch gałęzi gospodarki, w naszej ocenie, przyniósłby tylko korzyści. Okazuje się, że główną przeszkodą dla podjęcia działań jest brak o...