Analiza pierwszych pięćdziesięciu siedmiu zamieszczonych w Biuletynie Zamówień Publicznych ogłoszeń o zamówieniu ukazuje, że najczęściej stosowanym wariantem trybu podstawowego jest wariant niewykorzystujący mechanizmu negocjacyjnego. Na drugim miejscu plasuje się wariant przewidujący możliwość przeprowadzenia negocjacji, a na trzecim ten, w którym negocjacje mają charakter obligatoryjny.

W jaki sposób kształtują się pozostałe zachowania zakupowe zamawiających wszczynających postępowania w nowym trybie udzielania zamówień o wartości krajowej? Wybrane kwestie poruszono i omówiono w ramach niniejszego artykułu.

Najpopularniejszy wariant trybu podstawowego

Tryb podstawowy jest domyślnym trybem udzielania zamówień o wartości krajowej. Nie tylko zastąpił on przetarg nieograniczony oraz ograniczony, ale również jego wykreowanie poskutkowało zredukowaniem katalogu trybów, w których można udzielać zamówień o wartości mniejszej niż próg unijny, o: negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, zapytanie o cenę oraz licytację elektroniczną. Konsekwencję tę kompensować ma wykreowanie trzech wariantów trybu podstawowego. Wybór jednego z wariantów został pozostawiony swobodzie zamawiających. Ustawodawca nie warunkuje zastosowania któregokolwiek z wariantów od zaistnienia jakichkolwiek przesłanek szcz...