Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi powinna spełniać wymagania bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi oraz być odpowiedniej jakości pod względem wyglądu, zapachu i smaku. Współczesne metody uzdatniania wody wykorzystują różnorodne procesy chemiczne i biologiczne, uzupełniane często procesami typowo fizycznymi.

Woda naturalna, stykając się z atmosferą oraz minerałami, zawsze zawiera pewne ilości rozpuszczonych gazów. Należą do nich przede wszystkim O2, N2, CO2 oraz w mniejszym stopniu H2S. Zawartość tlenu w naturalnych wodach powierzchniowych stanowi wypadkową pomiędzy fizyczną rozpuszczalnością tego gazu a jego zużyciem na procesy utleniania, zwłaszcza związków organicznych. Wody naturalne ujmowane z przeznaczeniem do picia i na potrzeby gospodarcze można podzielić na:

  • wody powierzchniowe (rzeki, jeziora, stawy),
  • wody podziemne (z warstw wodonośnych, zalegających na różnych głębokościach),
  • wody infiltracyjne (wody powierzchniowe poddawane infiltracji, po czym ujmowane jako mieszanina wód infiltracyjnych i wód podziemnych).

Kategoryzacja wód powierzchniowych

Zgodnie z rozporządzeniem z 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać wody powierzchniowe wykorzystywane do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi1, ustala się trzy kategorie jakości wody:

    ...