Circular economy: trwają prace nad wdrożeniem GOZ w Polsce. Wkrótce ruszą konsultacje społeczne
Trwają prace nad wprowadzeniem circular economy w Polsce. Ministerstwo Rozwoju zapowiada, że wkrótce ruszą w tej sprawie konsultacje społeczne.
Łącznie artykułów: 89.
Trwają prace nad wprowadzeniem circular economy w Polsce. Ministerstwo Rozwoju zapowiada, że wkrótce ruszą w tej sprawie konsultacje społeczne.
Na rynku wydawniczym ukazało się nowe czasopismo o tytule „Energia i Recykling”. Magazyn jest pierwszym w Polsce miesięcznikiem na temat zyskującej szybko na znaczeniu nowatorskiej koncepcji rozwoju, którą jest gospodarka obiegu zamkniętego (z ang. circular economy).
Z Romanem Wójcikiem, zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na temat pilotażowego programu wdrażania GOZ w Polsce rozmawia Katarzyna Błachowicz, redaktor naczelna czasopisma „Recykling”
W Płońsku odbyła się konferencja, której tematem przewodnim była gospodarka o obiegu zamkniętym w gminach w Polsce i na świecie.
Gospodarka o obiegu zamkniętym to nie tylko odpady. Czy wszystkie rozwiązania GOZ da się zastosować w Polsce? O tym rozmawiali uczestnicy VI sesji podczas Międzynarodowego Kongresu Envicon Environment.
W ramach zespołu ds. gospodarki o obiegu zamkniętym sformułowano pierwsze konkretne działania oraz zidentyfikowano bariery dla wdrażania GOZ-u w Polsce. Jakie są pierwsze wnioski?
Przez najbliższe 3 lata poznański Fab Lab Zakład Makerspace będzie działać w budynkach po fabryce czekolady Goplana. Oprócz pracowni, które już działały w Zakładzie, powstanie też nowa, opracowująca technologie dla cukiernictwa.
System odzysku wody pozwala mieszkańcom Sydney ponownie wykorzystać aż 97% wody zużywanej w budynkach. Wzrost cen recyklingowanej wody może jednak zatrzymać rozwój tej technologii.
Odbiór i przeróbka odpadów z termicznej utylizacji osadów ściekowych w Polsce zdominowały debatę drugiego dnia konferencji w Gniewie. Naukowcy i eksploatatorzy po raz jedenasty spotkali się na konferencji „Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych” organizowanej przez firmę Abrys.
Stanowisko Komisji Helsińskiej, niemieckie rozwiązania w wykorzystaniu osadów ściekowych czy realne szanse na opłacalność odzyskiwania z nich pierwiastków - to tylko niektóre tematy poruszone w debacie, która rozgorzała w Gniewie. Do czwartku trwa tam konferencja "Suszenie i termiczne przekształcanie osadów ściekowych".
Odpady segreguje 74 proc. Polaków, 52 proc. unika korzystania z jednorazowych reklamówek w trakcie zakupów, ale zaledwie 28 proc. osób wybiera opakowania z recyklingu - wynika z ostatnich badań.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje za 45 mln zł pilotaż wprowadzania gospodarki o obiegu zamknięty w pięciu polskich gminach.
Z podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Jadwigą Emilewicz na temat gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) rozmawia Katarzyna Błachowicz, redaktor naczelna czasopisma "Recykling".
Holandia ma precyzyjny, długofalowy plan, aby do 2050 r. być państwem o modelu circular economy (CE), czyli o gospodarce o obiegu zamkniętym. Tymczasem wiele projektów i przedsięwzięć wpisujących się w koncepcję CE już funkcjonuje: posiłki z odpadów, grzyby z fusów po kawie, czy ekoskóra z owoców.
Z wójtami i burmistrzami pięciu gmin, które biorą udział w pilotażowym programie gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) spotkał się Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.
Unia Europejska dąży do wdrażania gospodarki o obiegu zamkniętym. Główne cele tej drogi zostały postawione – niesłusznie – przed podmiotami gospodarującymi odpadami komunalnymi, twierdzi dr Marek Goleń z SGH i IGOZ.
Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym (IGOZ) przygotował raport, który ma być wsparciem dla działań na rzecz wprowadzenia circular economy w Polsce.
Do 2030 r. poziomy recyklingu dla odpadów komunalnych mają wzrosnąć do 70 proc., a odpadów opakowaniowych - do 80. Podczas wtorkowego głosowania w Parlamencie Europejskim przyjęto stanowisko włoskiej eurodeputowanej Simony Bonafè o gospodarce o obiegu zamkniętym (Circular Economy Package, CEP).
Powstanie europejska platforma zrzeszająca wszystkich pracujących nad gospodarką w obiegu zamkniętym. Wsparcie finansowe tych prac zapowiedział Europejski Bank Inwestycyjny. W Komisji Europejskiej będą też regulowane przepisy dotyczące niebezpiecznych materiałów w sprzęcie elektronicznym.
Działalność w Polsce rozpoczął Instytut Gospodarki o Obiegu Zamkniętym - pierwszy w kraju think tank, którego zadaniem będzie promocja circular economy i edukacja na jej temat.
Audyt recyklera, gospodarka o obiegu zamkniętym oraz brak dopłat do recyklingu surowców „problematycznych” to zaledwie kilka zagadnień, którym poświęcono konferencję „Szanse i zagrożenia dla polskiego recyklingu”.
- Odpady to nie śmieci, lecz cenne surowce. Dlatego w interesie nas wszystkich jest, aby jak najwięcej było ich odzyskiwanych i poddawanych recyklingowi - przekonywał podczas środowej konferencji prasowej Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.
Jednym z wniosków wynikających ze spotkania ministrów UE w ramach Rady ds. środowiska w czerwcu tego roku była propozycja, aby państwa członkowskie – śladem Komisji Europejskiej – opracowały tym razem krajowe programy implementujące koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym.
W jaki sposób można rozwijać się w sposób zrównoważony? Jak wykorzystać potencjał odpadów? Czym jest projektowanie dla recyklingu? O tym m.in. jest mowa w raporcie pt. „W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Wyzwania i szanse”.
ENVICON 2016. Jak kształtuje się polska droga do gospodarki o obiegu zamkniętym? Jakie są polskie praktyki rozwijające gospodarkę w kierunku circular economy i jakie będą dalsze działania zmierzające do budowy gospodarki cyrkulacyjnej?